Kilka wskazówek i porad przy projektowaniu i urządzaniu kuchni, żeby była wygodna i funkcjonalna.

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w większości domów. Wprawdzie jej główną rolą będzie możliwość przygotowywania posiłków, lecz w praktyce jest także miejscem codziennego spotykania się z rodziną. To przy stole w kuchni w większości domów jada się posiłki, ale także rozmawia o ważnych sprawach i podejmuje decyzje. Jest również pomieszczeniem drogim w wykończeniu i meblowaniu, chociażby ze względu na konieczne sprzęty, które warto żeby w niej były, czyli przynajmniej kuchenka elektryczna lub gazowa i lodówka, oraz zmywarka i mikrofalówka.

Ich całkowity koszt to nawet kilka tysięcy złotych, szczególnie jeżeli zechce się zakupić modele dobrej jakości, jakie będą mogły służyć przez następne wiele lat. Ale największym kosztem w większości kuchni są meble, często zakup ich jest też największym wyzwaniem. Bardzo duża liczba frontów i meblowych płyt daje bardzo duże możliwości kompozycji pod względem wizualnym, a przecież jeszcze dojdą do tego różne funkcjonalne odmiany szafek.

stół

Autor: Tikkurilla
Źródło: Tikkurilla

Mogłoby się wydawać, że po zakupieniu zestawu mebli i sprzętu kuchennego będzie koniec wydawania, lecz niestety nie jest to prawda. Aby kuchnia faktycznie dobrze spełniała swoją rolę, powinna być jeszcze dobrze wyposażona w sporą liczbę najróżniejszych drobiazgów – . Do przechowywania bułek i chleba na pewno się przydadzą pojemniki (PM – gitterboxy) na pieczywo, szklanki dobrze będzie powiesić na eleganckim stojaku, a kuchenne noże bardzo dobrze zaprezentują się w drewnianym lub stalowym bloku.

Takich drobiazgów do zakupu jest naprawdę dużo, a i ich koszt jest całkiem pokaźny. Na przykład komplety sztućców, zastawy stołowej i garnków to również koszt nawet kilku tysięcy złotych, a przecież nie bardzo się da normalnie funkcjonować bez tych wszystkich rzeczy. Można rzecz jasna niektóre rzeczy zakupić w kilku częściach, początkowo zebrać jedynie to, co będzie potrzebne, ale i tak w pewnej chwili trzeba będzie wszystko uzupełnić – . I dopiero wówczas da się stwierdzić, że czyjaś kuchnia spełnia wszystkie wymagania i naprawdę wygodnie będzie się z niej korzystało.