Czy warto korzystać z leasingu? Dlaczego tak dużo ludzi z tego korzysta? Jakie mamy tego zalety?

Leasing samochodowy to na pewno jedna z popularniejszych form finansowania auta firmy. Należy powiedzieć, że w ostatnich latach ponad siedemdziesiąt procent właścicieli firm pozyskało firmowy pojazd w taki właśnie sposób. Możemy to porównać do sytuacji, iż jedynie co dziesiąty właściciel przedsiębiorstwa kupił auto służbowe dzięki zaciągniętemu kredytowi. To też pokazuje, jak leasing jest popularny.

Auto

Autor: jeremyg3030
Źródło: http://www.flickr.com
Czym w ogóle jest leasing? W naszym prawie to inaczej umowa nazwana, czyli odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. Musi się to odbywać w wyznaczonym czasie oraz na określonych warunkach. W zdefiniowanym przypadku przedmiotem jest każdy typ auta, przykładowo leasing mercedes, auto osobowe, ciężarowe czy dostawcze. Leasingobiorcą może być osoba prywatna czy też przedsiębiorca.

Więcej na ten temat –

Tego typu usługi leasingu świadczy często wyspecjalizowana w takim obszarze firma, jaka w umowie definiuje się jako leasingodawca. W każdym leasingu można wymienić dwie jego formy, to znaczy operacyjny oraz finansowy.

Jeżeli szukasz innych danych na opisywany temat, to też rzuć okiem na biuro rachunkowe Sopot pokrewne serwisy, które podnoszą tę tematykę.

Tak właściwie różnią się one kwestiami podatkowymi. W leasingu operacyjnym pojazd to część majątku leasingodawcy, jaki może przeprowadzać odpisy amortyzacyjne. W finansowym natomiast przypisuje się go w poczet majątku leasingobiorcy. W ten sposób więc przedsiębiorca inaczej jest zobowiązany rozliczyć koszty uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o leasing finansowy można zaliczyć do nich tak zwane odpisy amortyzacyjne i odsetki od każdej z rat leasingowych, tymczasem w operacyjnym, wpłatę początkową oraz całość comiesięcznej wpłaty.

W ten sam sposób różnego rodzaju firmy są w stanie ustalać inaczej warunki spłacania leasingu, z tego też powodu bardziej opłacalny jest leasing 0%. Dość ważną różnicą, która najczęściej decyduje o wyborze leasingu operacyjnego jest inny sposób rozliczania podatku VAT. Leasing finansowy natomiast “wymusza” opłacenie VAT w całej kwocie, często podczas pierwszej płatności, natomiast operacyjny z każdą kolejną ratą. Dlatego też trzeba o takich rzeczach pamiętać, gdy dobieramy leasing. Lepiej bowiem skorzystać z leasing premium aniżeli próbować szukać innego rodzaju alternatywnych opcji. Decyzja należy do osoby zainteresowanej powyższym tematem. Jedno jest pewne, jeśli chodzi o leasing, to nie potrzebujemy posiadać w momencie odbioru auta całej potrzebnej kwoty, jaką normalnie musielibyśmy wpłacić. I to jest niewątpliwy ogromny plus.

Może Cię też zainteresować: