Istotność złożonych zbiorów informacji

Nasza cywilizacja jest oparta na informacji. Znane jest przysłowie, że kto ma wiedzę ten ma władzę. Prawdopodobnie nigdy w historii nie było ono tak bardzo prawdziwe. Gromadzimy coraz więcej informacji o rozmaitym stopniu istotności. Przedsiębiorstwa gromadzą dane o naszych preferencjach handlowych. Rzecz jasna nasi pracodawcy też przechowują ogromne ilości informacji o nas, pracobiorcach i to poczynając od początku do końca umowy o pracę.

magazynowanie danych

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Wzmiankowane informacje są nie tylko magazynowane, ale również przetwarzane. Zarządzanie bazami danych tak gigantycznych rozmiarów nie jest wcale proste. Świadczy o tym choćby fakt, iż powstała oddzielna dziedzina wiedzy, nazywana od angielskiej nazwy ogromnych zbiorów informacji Big Data. Pojęcie to łączy w sobie zagadnienia z wielu sfer wiedzy, na przykład zaawansowanej matematyki, informatyki a nawet fizyki. Zarządzanie bazami danych nastręcza nie wyłącznie utworzenia wydajnych matematycznych metod analizy ich zawartości lecz również efektywnych nośników informacji na jakich są one gromadzone. Coraz to w wyższym stopniu istotne są sposoby ich ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Jak ważne jest zabezpieczenie zbiorów typu Big Data nie musimy nikogo przekonywać – raczej nikt nie chciałby by dla przykładu informacje o jego schorzeniach i podjętej terapii były powszechnie dostępne. Można zadać sobie pytanie, czy można sobie przyzwolić na nietworzenie takich obszernych baz danych. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie można.

Źródło informacji – tworzenie baz danych

duża ilość danych

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Co więcej, możemy spokojnie założyć, że ilość i wielkość podobnych zbiorów danych będą bezustannie rosnąć. Pierwsze z brzegu przykłady to prace nad tak zwaną elektroniczną receptą albo centralnym rejestrem dokumentów pozwalającym na załatwienie takich kwestii jak wystawienie nowego dowodu osobistego bądź innego poświadczenia w dowolnym urzędzie, niezależnie od bieżącego miejsca pobytu.dalsze szczegóły eena.plZarządzanie bazami danych to nie wyłącznie kłopot administracji państwowej oraz działu osobowego każdej firmy. Dla wszystkich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych zarządzanie bazami danych to powszedniość. Przetwarzają one każdego dnia miliony danych. Bez wzmiankowanych baz danych nowoczesna gospodarka a nawet cywilizacja nie byłaby w stanie funkcjonować – przeczytaj tutaj.