Segregacja śmieci – jak dbać o środowisko w najbliższym otoczeniu?

Śmieci – są one w każdym gospodarstwie i niestety nie można tego uniknąć. W końcu po zużyciu każdego produktu żywnościowego, zużyciu każdego proszku do prania, czy też czegokolwiek innego zostaje puste opakowanie. Puste butelki, kartony, torby, puszki – jest tego w praktyce mnóstwo i przez kilka dni potrafimy nierzadko zgromadzić cały szereg odpadów. Jednak w dzisiejszych czasach istnieją już różne sposoby na kontrolowanie śmieci w otoczeniu. W każdym domu można spotkać rzecz jasna śmietnik.

wywóz odpadów

Autor: Jason Lawrence
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy jest pełny, wynosimy worki z odpadami do zsypów bądź do większych kontenerów umieszczonych przed blokami. Na wsi z kolei w określonym terminie po prostu wystawiamy je przed dom. Raz na jakiś czas w każdej miejscowości jest organizowany wywóz odpadów i właśnie tak to funkcjonuje. Nic skomplikowanego. Później śmieci trafiają do specjalnych fabryk, w których rzecz jasna odbywa się utylizacja odpadów przemysłowych i poremontowych. Część z nich nie jest do wykorzystania. Poddawane są więc spalaniu i raz na zawsze znikają z powierzchni ziemi. Niektóre natomiast da się jeszcze wykorzystać. W takiej sytuacji odbywa się proces o nazwie recykling odpadów i śmieci (patrz recykling odpadów). Polega on na tym, że niektóre pozostałości, takie jak chociażby plastikowe butelki, czy też papierowe opakowania są ponownie przetwarzane. Zazwyczaj tego rodzaju produkty mają odpowiednie oznakowania. I w tym miejscu dochodzimy również do kwestii, jaką jest sortowanie odpadów. To w ostatnim czasie mocno popularne zagadnienie. W końcu już od pewnego czasu jest to w niektórych miejscach w Polsce obowiązkowe. Każdy z nas powinien oddawać swoje odpady w trzech osobnych workach.

odpady

Autor: Julian Stallabrass
Źródło: http://www.flickr.com

Wymaga to od mieszkańców oczywiście pracy i wysiłku, szczególnie, kiedy nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nic więc dziwnego, że początkowo kalkulujemy każdą butelkę, czy też karton. Jednak z czasem sortowanie odpadów staje się nawykiem i czymś całkiem normalnym i wręcz naturalnym, nad czym wcale nie musimy myśleć. Sortowanie śmieci ma duże znaczenie dla naszego środowiska naturalnego. Mimo, że w tym momencie możemy brać to za fanaberię, to dla przyszłych pokoleń to, co robimy dziś, będzie miało kluczowe znaczenie.