Jak zgodnie z prawem zezłomować auto? Jakiego rodzaju czynności trzeba podjąć, aby wszystko zostało zrobione zgodnie z procedurami?

By być w stanie wyrejestrować samochód, który jest już wrakiem, to najpierw powinniśmy oddać je na złom. Na początek potrzeba znaleźć stację demontażu, jaka jest upoważniona przez wojewodę do dawania zaświadczeń o przyjmowaniu auta do kasacji.

złomowanie pojazdów

Autor: Koziro Hasegawa
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chcielibyśmy oddać samochód do stacji demontażu, to na początek lepiej skontaktować się z przez telefon, żeby sprawdzić, czy samochód (strona www) trzeba dostarczyć osobiście czy może stacja daje darmowy odbiór auta własnym transportem. Dobrze jest z tego skorzystać, tym bardziej, iż duża ilość stacji tak właśnie funkcjonuje. Jeśli więc jesteśmy mieszkańcami Rzeszowa, to z pewnością lepiej skorzystać z auto złom Rzeszów, która daje taki transport. Warto dowiedzieć się również, czy będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty mające związek ze złomowaniem.

Za samochód (dalsze informacje) kompletny i w niezłym stanie, który zostanie dostarczony przez właściciela na złomowisko osobiście, sporo stacji płaci wedle swojej wyceny, jaka jest dogadywana z właścicielem samochodu. Należy jednak wiedzieć, iż wiele stacji demontujących przyjmuje do złomowania pojazdy całkowicie kompletne, w ten sposób robi auto złom Gdynia. Jeżeli jednak dostarczamy samochód niekompletny, to dobrze jest przygotować się na dopłacenie, gdyż wymagana jest ona za każdy brakujący kilogram. By oddać auto do kasacji, prócz wraku niezbędne będą także jego dokumenty, czyli dowód rejestracyjny albo dokument, jaki potwierdzi danej samochodu, jak na przykład zaświadczenie wydane przez wydział komunikacji w sytuacji zatrzymywania dowodu przez policję.

wypadek

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku nie przerejestrowaniu pojazdu po kupnie, to znaczy kiedy pojazd figuruje na poprzedniego właściciela, może być też umowa kupna-sprzedaży, która jest potwierdzona przez urząd skarbowy. Jeśli przeznaczone do złomowania auto posiada współwłaściciela, lub taki właściciel jest nieobecny, to należy zaprezentować pisemne upoważnienie od takiej osoby. Jak przeznaczony do kasacji pojazd jest zarejestrowany na przedsiębiorstwo, to do dokumentów przedstawionych w stacji demontażu auto złom Legnica należy dodać także wpis do rejestru działalności gospodarczej. Do tego potrzebne będzie upoważnienie do zezłomowania auta dla osoby, jaka wyrejestrowuje samochód, ale w imieniu podmiotu gospodarczego. Konieczny jest także, lecz to oczywiste, dokument tożsamości właściciela pojazdu.