Kilka podstawowych informacji na temat rodzajów i odmian szkła, stosowanego w codziennym życiu.

Szkło jest jednym z najważniejszych materiałów stosowanych w przemyśle i budownictwie. Jego początki sięgają wielu tysięcy lat, bo już dawne ludy korzystały z roztopionego po wpływem piorunów czy wulkanów piasku. Przez wiele lat udoskonalano metody jego obróbki, aby dojść do tego, co mamy w dniu dzisiejszym, czyli setek jego odmian i gatunków.

Najczęściej spotykanym rodzajem szkła jest klasyczne szkło okienne. Jak można wywnioskować po jego nazwie najczęściej używane jest w oknach, charakteryzuje się dużą przezroczystością, ale niestety jest mało odporne na mechaniczne uszkodzenia.

W przemyśle budowlanym te cechy są w zupełności wystarczające, lecz w innych przypadkach będą niekiedy potrzebne nieco inne parametry. Następnym bardzo ważnym odbiorcą szkła jest przemysł – afg.poznan.pl/ – motoryzacyjny. W każdym samochodzie jest co najmniej parę okien, a w każdym z nich szyba o specjalnej budowie. Samochodowe szyby są klejone, posiadają w sobie dodatkowo cienką warstwę przezroczystej foli, jaka jest zabezpieczeniem przed niekontrolowanym rozpryskiem przy wypadkach.

szklany stolik

Coraz bardziej popularnym rodzajem jest też szkło – zabudowy szklane wrocław – hartowane we Wrocławiu. Wykonuje się go odpowiednią techniką, która polega na rozgrzaniu do wysokiej temperatury i szybkim schłodzeniu. Dzięki zmianie wewnętrznej struktury szkła jest ono wytrzymałe i mocne na różnego rodzaju uszkodzenia. Z tego typu szkła coraz częściej robi się różnego rodzaju podłogi, balustrady i inne elementy które wymagają znacznie większej wytrzymałości i odporności.

Coraz więcej zastosowań ma również następna odmiana, czyli szkło antyrefleksyjne (sprawdź informacje tu). Jego wytwarzanie polega na naniesieniu na powierzchnię szklanej tafli specjalnej powłoki, która będzie odbijać promienie słoneczne. Szkło zaliczane jest do materiałów niezbyt bezpiecznych w obróbce, szczególnie w standardowej postaci. Podczas pracy w warsztatach szklarskich muszą być zachowane szczególne środki bezpieczeństwa, a także używane niezbędne narzędzia. Koniecznym elementem wyposażenia są solidne, zrobione ze skóry rękawice, przydatne są także różnego rodzaju akcesoria przykładowo takie jak przyssawki do szkła.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*