Gdzie kupić sprawdzone opony do auta?

Selekcja opon samochodowych jest bardzo często przez kierowców traktowany mało poważnie, kupują oni opony zużyte, ze startym bieżnikiem, wielokrotnie nie nadające się do jazdy. Opony tego typu nie odprowadzając lekko wody, bez problemu wpadają w poślizg, nie trzymają auta na ulicy.

opona

Źródło: http://www.flickr.com
Ogumienie pojazdu jest jednak bardzo istotną partią zapewniającą bezpieczeństwo kierującemu i jego pasażerom. Można zwrócić szczególną uwagę przy wyborze należytych opon nie tylko do każdego samochodu, ale także do pory roku, w jakiej chcemy prowadzić. Przykładowo przy pojeździe o niewielkich gabarytach nabędziemy opony 175 65 r14, w przeciwieństwie do auta kombi, gdzie założyć należy opony 215 65 16.  

Każdy z proponowanych gabarytów będzie dobrze sprawdzał się w innym typie pojazdów. Przy założeniu drobnych opon do dużego pojazdu nie tylko zwiększamy niebezpieczeństwo spowodowania kolizji, ale także zmniejszamy komfort jazdy. W odwrotnym przypadku, kiedy włożymy opony wielkie do małego auta, może się okazać, że w ogóle jazda jest niemożliwa, ponieważ opony blokują się o nadkola, ścierają i uniemożliwiają jakikolwiek ruch kierownicą. Poza oczywistą kwestią gabarytów opon, można jeszcze zwrócić uwagę na ich jakość. Niedawno na rynku pojawiły się opony nalewane, czyli rekonstruowane. Proces ten polega na nałożeniu nieużywanego  bieżnika na stare starte już opony, przez co powinny one jeszcze pojeździć kilka lat. Kierowcy często kupują tego typu opony, ponieważ jest ono mniej więcej połowę tańsze od lepszych jakościowo opon. Takie rozwiązanie jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Nabywając opony – kliknij tutaj – nalewane nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, że są one gorszej klasy, mogą w skrajnych sytuacjach i przy wysokich temperaturach gorącego  od słońca asfaltu rozpaść się i spowodować niebezpieczną kraksę. Niestety za nowe i jakościowe ogumienie trzeba wydać kilkakrotność ceny opon nalewanych, przez co rozwiązanie budżetowe  jest bardzo popularne, zwłaszcza wśród kierowców posiadających  pojazdy starszej daty. Samochody, które są już nienowe uważają kierowcy za niewarte inwestowania w nie. Takie pojazdy nie będą poruszać się po jezdniach już niedługo. Korzystniej jest więc nabyć ogumienie, które sprawdzi się tylko w najbliższym okresie, kiedy auto jeszcze porusza się jako tako sprawnie i nie należy nic reperować. Inną sprawą jest dobór  ogumienia w zależności od pory roku, o tym jednak napiszemy w kolejnym artykule.