Jakim sposobem dobrać odpowiednie opony?

Opony stanowią bardzo ważną część każdego pojazdu. Gwarantuje mu odpowiednią amortyzację w trakcie użytkowania, a także chroni koła i inne elementy pojazdu przed awarią. Od odpowiedniego dopasowania opon oraz od ich stanu zależy bezpieczeństwo ludzi użytkujących pojazd. Oczywiste jest, że inny typ opon stosowany jest w standardowych autach osobowych, a inny przykładowo w samochodów ciężarowych czy maszynach rolniczych.

Caddilac

Autor: That Hartford Guy
Źródło: http://www.flickr.com
Różnica nie polega jedynie na wielkości, ale również na tworzywie wykonania. Im większa masa pojazdu, tym mieszanka, z której wytwarzane są opony, musi być bardziej wytrzymała i trwała. Właściciele samochodów, zwłaszcza ci początkujący, niejednokrotnie miewają problemy z właściwym dopasowaniem ogumienia do auta. Określenia takie jak na przykład „opony 175 65 r14” nie są im znane, a wręcz brzmią raczej obco. Jednak zasięgnięcie informacji z właściwych źródeł oraz pozyskane doświadczenie umożliwia zrozumienie tych kwestii i opanowanie metody dopasowywania opon.

Pora rokuNiezwykle ważną sprawą dla osoby chcącej kupić nowe ogumienie do auta jest trwająca pora roku. Od niej bowiem należy uzależniać typ ogumienia, jakie się wykorzystuje. Uwarunkowanie to wypływa z dużej różnicy w warunkach drogowych, która występuje pomiędzy latem a zimą. W pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę na to, jakiego ogumienia używa się w okresie zimowym. W tym czasie bowiem warunki na drodze są bardzo ciężkie z uwagi na oblodzoną nawierzchnię. Opony na zimę pomagają w łagodzeniu następstw niekorzystnej pogody, minimalizując tym samym niebezpieczeństwo poważnego wypadku wskutek poślizgu.

Wielkość opon
Istotnym elementem jest odpowiedni rozmiar opon. Wielu kierowców nie zna tej wartości dla własnego samochodu i nie wie, w jaki sposób się ja uzyskuje.

Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, to odwiedź ten link a tam oczekują na Ciebie informacje godne zainteresowania. Zobacz je – będziesz niezwykle zadowolony.

Należy dodać, że w sytuacji nabywania nowego samochodu w salonie, opony w nim będą zawsze idealnie dobrane. Można je następnie traktować jako wzór do kupowania nowych opon. Na rozmiar opony składa się kilka rozmaitych parametrów, przykład to opony 215 65 16. Wartość tę można znaleźć na przykład przy wlocie paliwa każdego auta. Najlepiej jest też ją podać przy nabywaniu nowego ogumienia, co pomoże w zaoszczędzeniu czasu.