Selekcja śmieci – niezbędne wskazówki

Od jakiegoś czas dużo słyszy się o tym, że segregacja odpadów jest niezwykle Ważna i powinna być wprowadzona na większą skalę. Z pewnością jest to proces pozytywny, choć może czasami powodować utrudnienia. Jakiś czas temu często spotykane były pojemniki na plastik, do których wrzucane były plastikowe butelki. Zdarzało się jednak czasami, że widziano jak zbiornik ten opróżniany był do tego samego kontenera co pozostałe. W tego rodzaju przypadkach segregacja jest bezsensowna.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com
Generalnie służy ona temu, by odpady danego gatunku mogły być we właściwy sposób wykorzystane. W wyniku recyklingu niejednokrotnie można uzyskać nowy element z odpadów. Tak jest przykładowo z plastikowymi butelkami, które można później przetopić na przykład na elementy do zabawek dziecięcych. Segregacja jest też procesem korzystnym ze względu na to, że ułatwia utylizację, a zatem pozbywanie się odpadów, których nie można ponownie wykorzystać – kliknij.

Jak to wygląda w praktyce?

W wielu mieszkaniach segregowanie odpadów stało się normą jeszcze zanim obowiązek ten został nałożony na ogółu. W mieszkaniach tych stawiano parę pojemników na odpady (polecamy serwis www) różnego rodzaju. Często występującym zjawiskiem jest także oddzielanie odpadów o charakterze organicznym od tych sztucznych. Aktualnie w kraju istnieje obowiązek domowej segregacji odpadów. Właściwe firmy np. (Utylinia) rozdają specjalne worki, oznaczone różnymi barwami. W zestawie znajduje się też poradnik, gdzie zawarte są wiadomości o tym, jakiego rodzaju odpady umieszczać w workach. W wielu miastach Europy są również udostępniane wielkie kontenery, również oznaczone różnymi barwami.

Kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

Negatywne następstwa
Jeżeli chodzi o czynności mające związek z odpadami, na dość dużą skalę istnieją również negatywne zjawiska. Związane są one też z wprowadzonym wymogiem segregacji, gdyż czasami określony element nie pasuje do żadnej z kategorii. Skutkuje to często tym, że przykładowo osoby posiadające piece kaflowe spalają odpady zamiast je wyrzucać. Często widuje się również wyrzucone odpady (polecamy hiperłącze) w lasach, w szczególności elementy o wielkich gabarytach lub przykładowo odpady z budowy w postaci gruzu. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, ponieważ stanowi duże zagrożenie dla środowiska naturalnego.