W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim bezrobocie jest stosunkowo wysokie, nierzadko oferty pracy są nieciekawe i nieopłacalne

W ostatnich latach dużo Polaków, zarówno młodych, jak starszych postanowiło wyjechać za granicę, aby poszukać lepszych warunków życia. Każdy ufa, że nawet gorsza praca, ale za lepsze pieniądze da im poczucie bytowego bezpieczeństwa.

praca

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Emigracja w poszukiwaniu bardziej godziwego zarobku jest popularna w licznych państwach Europy. Polacy najczęściej podróżują do Anglii i Niemiec. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ państwa te są na tle naszego kraju niezwykle zamożne i poziom życia jest o wiele lepszy.

W niewielkich aglomeracjach jest bardzo trudno dostać ciekawą pracę. Stawki są niewielkie i często stanowiska (Poszukujesz pracy? Sprawdź propozycje – praca call center poznań workservice) pracy dostaje się przez znajomości. Trudną sytuację mają osoby, które nie mają wielu kontaktów i zmuszeni są szukać pracy jedynie przez urząd pracy lub internet.

Często zdarza się, że ogłoszenia takie mają charakter fikcyjny, a wybiera się osoby już polecone. W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim, gdzie bezrobocie jest stosunkowo wysokie na tle innych regionów, zwykle oferty pracy są nieciekawe i nieopłacalne. Przykładowo po wpisaniu frazy “pracy (zobacz koncesja na alkohol) Chełm” napotykamy się na oferty rodzaju roznoszenie ulotek, sprzedawca w sklepie, sprzątaczka, a dobre ogłoszenia ukazują się wyjątkowo rzadko. Poza tym trzeba zauważyć, że na tego typu ogłoszenia od razu odpisuje ogromna ilość osób, które pragną znaleźć ciekawszą pracę.

praca

W małych miastach zwykle nie ma dużych zakładów. Również siedziby większych firm lokowane są w dużych miastach. Naturalnie zdarza się, że w regionie położony jest jakiś zakład, jednak na ogół miejsca pracy są tam już zajęte. W Stalowej Woli dużą rolę w napędzaniu gospodarki ogrywa huta oraz elektrownia. W ostatnich dwudziestu latach powstało także bardzo dużo przedsiębiorstw, głównie handlowych. Produkuje się tutaj zarówno sprzęt dla wojska jak i maszyny budowlane. W okolicy i w mieście wyrabia się ponadto liczne wyroby metalowe dla przemysłu, produkty z tworzyw sztucznych oraz odlewy aluminiowe.
Pomimo tego stopa bezrobocia jest nieco wyższa od średniej krajowej.

Dalsza część