Audyt dysponowania finansami w firmach

Każdy, kto posiada swoją firmę powinien zadbać o kilka istotnych dla jej funkcjonowania spraw. Rzeczą najważniejszą jest rzecz jasna utrzymywanie na odpowiednim poziomie swoich usług albo produktów, współpraca z klientami, ale również pilnowanie w firmie właściwej finansowej kondycji. Spora grupa właścicieli doskonale radzi sobie z pierwszymi dwoma aspektami, trochę niestety zaniedbując kwestie finansowe.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście na pierwszy rzut oka w firmie wszystko jest bez żadnych zastrzeżeń, płatności są na czas regulowane i nie ma finansowych zatorów. Finansowe sprawozdanie, jakie zgodnie z ustawą o rachunkowości większe firmy muszą wykonać, zapewne wykaże że wszystko wygląda na dobre, ale jeśli ktoś będzie chciał mieć pewność co do jakości finansów firmy, to pożądane jest, żeby zrobić szczegółowy audyt finansowy.

Wielu przedsiębiorców obawia się bardzo audytu, uważając go jako kolejną kontrolę w firmie. Lecz tak naprawdę zadaniem audytorów nie powinno być donoszenie na nieprawidłowych rzeczy do urzędu skarbowego, lecz przede wszystkim szczegółowe sprawdzenie firmowych finansów i pomoc w rozwiązaniu różnych problemów finansowych i księgowych.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Odpowiednio przeprowadzony audyt pokaże właścicielom kompletny stan firmowych finansów, dowiedzą się także oni, czy wszystkie procedury są prowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami. Jeśli audytorzy odszukają mniejsze lub większe nieścisłości, to z reguły zaproponują właściwe rozwiązania do ich wyeliminowania. W przypadku większych przedsiębiorstw, które spełniają dane wymagania, badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów jest obowiązkowe. Bezpośrednio to wynika z ustawy o rachunkowości i nie ma możliwości zrezygnowania z niego bez odpowiedzialności za to.

Jak wykazują badania, coraz liczniejsza ilość małych przedsiębiorstw również decyduje się na przeprowadzenie audytu finansowego. Kontrola przez niezależnego specjalistę da im wiedzę na temat stanu swojego przedsiębiorstwa i pozwala na poprawę wydajności działań i uporządkowanie kwestii finansowych, a w końcowym efekcie spowoduje, że firma (iso 27001) lepiej się będzie unowocześniać.