W jaki sposób wzmocnić polską branżę stalową?

Czy stal, na ten moment, odgrywa w naszej ekonomii istotną rolę? Tak, ale to zależy jak podchodzić do tego wszystkiego. Bo wiadomo: stal jest potrzebna w choćby sektorze budowlanym, generalnie w przemyśle, jednakowoż wszyscy wiemy, iż nieustannie spada udział akurat przemysłu w naszym PKB. Można śmiało powiedzieć, że choć faktycznie produkcja niemal wszystkiego się pomniejsza, oczywiście w relacji do całego PKB, to i tak stal jest w dalszym ciągu czymś niesamowicie istotnym. A więc doceńmy wpływ stali na dosłownie cały nasz kraj!

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Powinniśmy wiedzieć, że choć ciężko tolerować socjalizm w gospodarce, to jednakowoż jeżeli dzisiaj niepodzielnie rządzi etatyzm, doskonałym pomysłem jest bardziej znaczące dotowanie właśnie polskiej stali. Jest wiele krajów, gdzie rządzący wydają wielkie środki na tę branżę.

Potem ciężko się dziwić, iż polskie rury stalowe są niejako wypierane przez te niemieckie albo chińskie. Ciężko w jednoznaczny sposób akceptować etatystyczne postulaty, ale być może dotowanie polskiej stali to książkowy przykład wybierania mniejszego zła? Wielce ciekawe co na ten temat sądzą inni internauci, zdania są zapewne mocno podzielone. Bo przecież cała scena polityczna jest bardzo podzielona, to żadne zaskoczenie.

Gięcie profili stalowych

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

To co jest bardzo dobre to również to, że popierać krajową stal czytaj o kolanach stalowych można w łatwy sposób – najzwyczajniej w świecie starajmy się chętniej kupować rury bądź profile stalowe wytwarzane w akurat naszym kraju. Ciężko o firmę działającą w stali (oferta ssab), w której kapitał jest wyłącznie polski, ale skoro jakaś huta funkcjonuje w Polsce, niejako automatycznie powinniśmy ją „wspomagać” pieniędzmi.

To również kontrowersyjna teoria, bo sporo osób sądzi, że wspieranie w taki sposób polskiego kapitału zdecydowanie nie ma większego sensu. No cóż, nie ma tej opinii, która jest popierana przez wszystkich. Najbardziej znaczący jest respekt.

Na szybko podsumowując owe dwie myśli: trudno w jednoznaczny sposób rzec, że naprawdę czymś wielce ważnym są państwowe dotacje i wspieranie przez konsumentów, lecz i tak jeśli nie chcieliby, aby no ostatnia huta w Polsce zamknęła się na amen, musimy coś no jakby nie patrzeć robić. To akurat pewne.