Odmiany spotykanych na naszych cmentarzach grobowce, wpływ użytego materiału na ich cenę.

Śmierć jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji, nie można przed nią uciec i każdy prędzej czy później się z nią spotka. W wielu kulturach są praktykowane różne sposoby na żegnanie osób zmarłych, u nas przeważnie spotykane jest chowanie umarłych na cmentarzach. Tam ich ciała składane są do ziemnych lub betonowych grobów, jakie poza tym, że są miejscem pochowania, to jednocześnie służą pamięci tych, którzy już odeszli.

Nagrobek
Na grobowce wiele ludzi wybiera bardzo różne materiały i formy, są one w zależności od obyczajów jakie panują w danym kraju, ale także od możliwości finansowych rodziny. I tak jest do dnia dzisiejszego, wybierać można od tanich mogił ziemnych aż po wystawne, kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych groby. Koszty będą zależeć od bardzo wielu rzeczy, największe znaczenie na nią będzie miało miejsce, jakie będzie zajmował grobowiec, użyte materiały i ilość niezbędnej do jego zrobienia robocizny – zobacz T. Borkowski. Niektóre nagrobki granitowe są prawdziwymi dziełami sztuki, bardzo bogato ozdabiane i zrobione z materiałów najwyższej jakości, nie ma się więc czemu dziwić, że potrafią kosztować tak dużo, co porządne auto.

Najbardziej popularne na naszych cmentarzach są groby osadzone na mogile ziemnej. W ich przypadku trumna ze zmarłym jest składana po prostu w ziemi, a na samej górze stawia się nagrobek. Ich wybór jest ogromny, od tanich drewnianych płotków aż po duże nagrobki podwójne, wykonane z najlepszych materiałów – https://tborkowski.pl/nagrobki-granitowe/.

Nagrobek

Autor: Sidolux
Źródło: Sidolux
oferują nagrobki gotowe, nadające się od razu do ustawienia, ale też robią je na zamówienie, według indywidualnych projektów. Ostatnio dużym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć nagrobki importowane z Chin, co prawda ich jakość nie jest najwyższa, ale za to kuszą klientów znacznie niższymi cenami niż te wykonane przez rodzimych kamieniarzy.

Nagrobki wykonuje się z różnych materiałów, najpopularniejsze są zrobione z lastrika, kamieni sztucznych oraz naturalnych. Najdroższe, ale jednocześnie najładniejsze są nagrobki zrobione z marmuru lub granitu. Na ich cenę wpływa nie tylko wysoki koszt materiałów, lecz również bardzo pracochłonna obróbka, która wymaga sporego doświadczenia pracowników.