Księgowość dla firm

Na ogół osoby, które postanawiają założyć własne firmy, zastanawiają się nad tym jak się rozliczać – czy dadzą radę przeprowadzić to samodzielnie, czy może zlecić to zadanie firmie zewnętrznej.

wypełnianie dokumentów

Autor: Domenico
Źródło: http://www.flickr.com
To dwa na ogół stosowane sposoby, które pozwalają na załatwienie spraw formalnych, jednak zasadniczo się różnią. Co jest lepsze? Czy przeciętny Kowalski musi pójść na kurs księgowości, by móc samemu się rozliczać a co więcej robić to jak należy? A może najwygodniej będzie po prostu powierzyć firmę specjalistom?

W obecnych czasach sporo osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą i posiadających niewielkie firmy zatrudniające do kilku osób, powierza księgowość firmom zewnętrznym jak biuro rachunkowe SOLUS. To właśnie one zapewniają maksymalny komfort a także oszczędność czasu i przy tym nerwów przy rozliczeniach. Pracujące w biurach osoby posiadają ukończone szkoły, w wielu przypadkach wieloletnie doświadczenie i mogą pomóc w każdej sprawie formalnej, począwszy od sporządzenia deklaracji ZUS, a skończywszy na fakturach i bilansach.

Oddanie spraw finansowo-księgowych i pracowniczych odpowiedniej firmie (księgowość w Warszawie) lub księgowej, uwalnia nas – zarządzających od wielu obowiązków, a pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój firmy. nadmienić trzeba iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, cierpiąc na niedostatek czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na [TAG=podatek, naliczenie pensji itp.). Współpraca z wykwalifikowaną osobą pozwala spokojnie skoncentrować się na prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Innym wyjściem jest prowadzona samodzielnoe spółka z oo księgowość. Czy potrzebne są do tego kursy księgowej, by mieć pojęcie co ”w trawie piszczy”? Generalnie nie zwłaszcza jeśli w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program – (kofax transformation modules) umożliwiający bezproblemowe prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza będzie jednak niezbędna. Weźmy pod uwagę tempo zmieniających się przepisów. Czy podołamy tak odpowiedzialnemu zadaniu?