Brakuje ci pieniędzy – może opłaca się pomyśleć o rozkręceniu własnego przedsiębiorstwa?

Nie przepadasz za swoją dotychczasową pracą? Każdego ranka wstajesz do niej z ogromną niechęcią? Masz jej już serdecznie dość? Z drugiej strony z pewnością nie wiesz za bardzo, co mógłbyś robić w zmian. Przecież musisz zarabiać, gdyż potrzebujesz pieniędzy. Musisz się z czegoś utrzymać, a być może masz także rodzinę i dzieci, za które odpowiadasz. Nie lubisz zmian. A może mimo wszystko warto pomyśleć o rozkręceniu własnej firmy? Może to ma naprawdę sens i ci się opłaci? Rozważ to. Rzecz jasna rozkręcenie działalności wiąże się bardzo często z ryzykiem.

człowiek biznesu

Autor: ricciofix
Źródło: http://www.flickr.com
Nigdy nie wiadomo, czy interes się uda, czy „wypali”. Dlatego zawsze tego rodzaju decyzja musi być dobrze przemyślana. Z drugiej jednakże strony jeżeli jesteś pewny, że tego chcesz, powinieneś zacząć działać. Nic natomiast nie rób pochopnie. Najpierw przygotuj kosztorys, zastanów się, na co cię stać, a na co nie, przemyśl, jaka będzie struktura organizacyjna firmy i czy będziesz za nią odpowiadał samodzielnie, czy też razem z kimś innym, na przykład partnerem biznesowym. Wszystko to ma jak najbardziej duże znaczenie.

Oczywiście ważne są koszty. Stąd też zacznij od rozpisania wszystkiego i od przeanalizowania, ile będzie cię kosztowało założenie działalności. Sprawdź, czy wystarczy na to twoich oszczędności, czy też będziesz potrzebował znaleźć inne źródła finansowania. Niektórzy biorą na ten cel kredyt, jest to jednakże praktycznie zawsze trochę ryzykowne posunięcie. Poza tym istnieją również dotacje unijne na rozpoczęcie działalności . Niekoniecznie będą się należały właśnie tobie, ale warto spróbować, dowiedzieć się – a nuż się uda. w szczególności, że często są to niemałe kwoty.

Przeanalizuj także, czy będziesz swoją księgowość (poznaj ofertę biura Account) prowadził sam, czy też kogoś w tym celu zatrudnisz. Jeżeli nie jesteś obeznany w sprawach finansowo-prawnych, warto jednak szukać pomocy. W końcu na pewno nie o wszystkim masz wiedzę, skomplikowane bywają na pewno kwestie jak zasiłek (zobacz zasiłek dla bezrobotnych) macierzyński a działalność gospodarcza . Ponadto przygotuj się, że kierowanie własną firmą to będzie ogrom pracy, zdecydowanie trudniejszej niż na etacie. Będziesz musiał wiele się starać i stresować. Za jakiś czas jednakże przyjdzie nagroda wtedy będziesz z siebie dumny.