Czym jest ochrona własności intelektualnej?

Prawo autorskie to dziś modny temat. Wiele osób zainteresowało się tą kwestią po aferze związanej z ACTA – międzynarodowego porozumienia, zaakceptowanego także przez polskie władze.

Ku zaskoczeniu przeciętnego użytkownika internetu okazało się, że istnieje coś takiego, jak ochrona własności intelektualnej, która funkcjonuje także w sieci. Tymczasem w naszym kraju prawo własności intelektualnej wcale nie jest nowością, a co za tym idzie o tym, że jego nieznajomość szkodzi przekona się każdy, kto stworzy na przykład jakiś utwór lub nasze książkę, bądź też będzie musiał opatentować swój wynalazek.

Zasadnicze regulacje prawne, które regulują w naszym kraju prawo (raczynski-kancelaria.pl/) własności intelektualnej to, m.in. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tym dokumencie odnajdziemy najważniejsze przepisy, które pozwolą nam zorientować się w znaczących dla systemu prawnego zagadnieniach.

Przede wszystkim dowiemy się, kto jest twórcą i jak zdefiniować dzieło. Poza tym w ustawie zapisane są wszystkie zasady tzw. dozwolonego użytku, czyli kiedy i w jaki sposób możemy legalnie korzystać z dzieł chronionych prawem autorskim.

obliczymy Twoje podatki

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś,w dobie internetu, gdy jednym kliknięciem udostępnia się dzieła innych twórców dowolnej liczbie użytkowników, to kwestia warta uwagi. Z ustawy wyczytamy również, jakie kary grożą osobom, które nielegalnie korzystają z z dzieł, chronionych prawem autorskim.

Kolejna ustawa jest szczególnie ważna dla przedsiębiorców, gdyż dotyczy prawa własności przemysłowej. Własność przemysłowa to zagadnienie, mówiące o zasadach używania i rejestrowania wszelkich wynalazków, a także wzorów przemysłowych i użytkowych oraz znaków towarowych.
O co w tym wszystkim chodzi?.

Czy chcesz poznać prezentowane zagadnienie? Jeśli tak, to kliknij w rekomendowany link (https://prefeko.com.pl/kategoria-produktu/stopnie-i-akcesoria/akcesoria/), a zapewne odnajdziesz tego typu informacje, które będą bardzo przydatne.

Przykładowo jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i mamy zamiar nazwać naszą markę lub produkt, to powinniśmy zarejestrować taką nazwę, która w świetle prawa będzie znakiem towarowym. Może to być wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet melodia. Zastrzec możemy także slogan reklamowy. W celu rejestracji i zastrzeżenia znaku należy udać się do Urzędu Patentowego.

Tutaj także nabędziemy prawo do ochrony patentu, czyli jakiegoś konkretnego rozwiązania technicznego lub możliwość wyłącznego korzystania z wynalazku.Pamiętajmy jednak, że są to trudne sprawy, na tyle jednak ważne w funkcjonowaniu wielu branży, że powinniśmy zatrudnić prawnika. Niejedna kancelaria patentowa Warszawa obsługuje klientów biznesowych właśnie w zakresie ochrony własności przemysłowej.