Wybitnej jakości opony

Guma jest tworzywem sprężystym produkowanym z kauczuku. Jej właściwości fizyczne umożliwiają zastosowanie w motoryzacji, jako przekładnia między kołem a ulicą. Jest pewna liczba często wykorzystywanych mieszanek o różnej twardości, które charakteryzuje różne zachowanie na drodze.

Opony – strona internetowa – posiadają poza tym bieżnik, będący istotnym elementem podnoszącym stabilność na drodze i mającym za zadanie odprowadzać wodę. Każda firma produkująca opony posiada wiele wzorów bieżnika w swojej ofercie. Bieżniki te są do siebie bardzo podobne, producenci gwarantują jednak że małe różnice mają faktyczne odwzorowanie na wygodzie jazdy.

opona w samochodzie sportowym

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com

Bezpieczeństwo uzależnione jest od mieszanki – Każdy samochód potrzebuje zestawu wysokiej jakości opon o właściwej twardości. Twardość opon dopasowuje je do warunków na drodze, w jakich służą najlepiej. Opony osobowe dzielą się na zimowe, letnie oraz całoroczne. Opony letnie są produkowane z twardej mieszanki gumy, która wytrzymuje wysokie temperatury i mocno trzyma się rozgrzanej nawierzchni. Opony całoroczne mają w sobie wyznaczniki opon letnich i zimowych i są wykonane z gumy o średniej twardości. Opony na zimę są z kolei wytwarzane z mieszanki miękkiej, co pozwala im zachować najlepszą przyczepność na błocie pośniegowym i przy dużych mrozach. O ile opony całoroczne mogą być wykorzystywane cały rok, o tyle używanie opon zimowych bądź letnich w niewłaściwym sezonie może doprowadzić do tragedii. Niewłaściwa mieszanka gumy wydłuża drogę hamowania i zmniejsza przyczepność.

Jeden zestaw nie wystarcza – Żeby utrzymać odpowiedni stopień bezpieczeństwa należy wybierać jedynie firmowe opony. Pirelli, Goodyear, Dębica i inne słynne marki oferują ogumienie wysokiej jakości. Najlepiej jest posiadać dwa zestawy ogumienia sezonowego z dodatkowym kołem zapasowym. Komplet opon należy wymieniać regularnie, najlepiej każdego sezonu. Wyeksploatowana opona (opony 18.4-34) powoduje duże niebezpieczeństwo w ruchu. Brak bieżnika nie pozwala oponie na pozbycie się wilgoci, w wyniku czego opona ślizga się po nawierzchni. Poza tym wysokie ciśnienie może wywołać wybuch opony, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie szybkiej jazdy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*