Górny Śląsk zalicza się do najbardziej zurbanizowanych okręgów Polski

W ostatnim czasie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie bezrobocie jest co raz poważniejszym problemem. Przykładem może być Hiszpania, gdzie poziom bezrobocia sięga obecnie dwudziestu sześciu procent. W Polsce nie jest jeszcze tak źle, jednak są w Polsce regiony, w których jest bardzo ciężko o pracę i z roku na rok sytuacja wcale się nie poprawia. Najgorsza sytuacja zanotowana została w lutym 2013 w województwie podlaskim. Stosunkowo niskie bezrobocie natomiast można odnotować w województwach mazowiecki, wielkopolskim i śląskim.

przemysł

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Porównując oferty pracy w tych regionach od razu widać, gdzie sytuacja jest znacznie trudniejsza. Przykładowo w regionie województwa śląskiego rozwijał się od lat przemysł. Jest to okręg uważany za najważniejszy okręg przemysłowy w naszym kraju. Tereny województwa śląskiego mają świetną komunikację. Na śląsku krzyżują się główne trasy tranzytowe. Zalicza się ten region do najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych obszarów Polski.

Na tych terenach od dawna rozwijał się przemysł ciężki. Bardzo istotny jest tu przemysł górniczy. Cztery kopalnie węgla należą do Katowickiego Holdingu Węglowego a oprócz tego jedenaście kopalni składa się na Kompanię Węglową. To największa w Europie firma górnicza. Drugą gałęzią gospodarki, która jest niezwykle istotna jest przemysł hutniczy. Huty umieszczone są w Chorzowie, Świętochłowicach, Dąbrowie Górniczej i innych. Na śląsku ponadto ogromną rolę odgrywa przemysł energetyczny i chemiczny. Nic więc dziwnego, że okręg ten posiada dość niewysokie bezrobocie. Co ciekawe wpisując “praca Gliwice” ukazują się na rozmaitych stronach ogłoszenia nie tylko techniczne.

przemysł

Autor: Rajeev
Źródło: http://www.flickr.com

Dobry wpływ przemysłu można zauważyć w innych gałęziach i branżach. W miastach górnego śląska poszukuje się pracowników rozmaitych zawodów, zarówno handlowca jak i przedstawiciela handlowego.

Jeżeli masz chęć uzyskać więcej wiadomości na omawiany temat, to znajdziesz je zapewne po przejściu do źródła – tam są one niesamowicie interesujące.

Całkiem dobrze działające fabryki przyczyniają się do tego, że mimo kryzysu w wielu branżach, sytuacja tutaj jest nie najgorsza. Bardzo istotną rolę odgrywają również inwestycje unijne, które w ostatnim okresie bardzo pobudziły gospodarkę w województwie.

Więcej na