Typy i wykorzystanie ogumienie

Opony stanowią niezwykle ważny element każdego pojazdu. Jako jego podstawa odgrywają rolę szczególną i powinny spełniać dużo założeń. Najważniejsze jest, by opony były gwarancją bezpieczeństwa. Najczęściej bowiem to od ich sprawności zależy bezpieczeństwo osób korzystających z pojazdu. Większości ludzi opony kojarzą się od razu z samochodami. Są one jednak wykorzystywane do dużo większej liczby maszyn.

Przykładem mogą być między innymi maszyny rolnicze. Uwagę zwraca fakt, jak duże są opony stosowane przykładowo w traktorach i jak wytrzymałe sprawiają wrażenie. Faktycznie, im większy ciężar pojazdu, tym opony powinny być trwalsze.

ciężarówka na promie

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to bardzo ważne w przypadku wielkich ciężarówek i samochodów dostawczych, które transportują niejednokrotnie ogromne ciężary. Opony ciężarowe muszą więc być dostosowane to tak dużego obciążenia, szczególnie że w przypadku takiego samochodu ewentualny wypadek może być tragiczny w skutkach.

Jak już zostało wspomniane, nie tylko samochody wymagają wykorzystania odpowiedniego ogumienia. Opony rolnicze na przykład muszą być specjalnie dostosowane do warunków, w których będą działać.

Traktor marki Deutz - Fahr

Autor: happy days photos and art
Źródło: http://www.flickr.com

Będą to przykładowo opony do kombajnów, które to są maszynami o dużej masie i charakterystycznym sposobie wykorzystania. Ogumienie do tego rodzaju pojazdów jest więc przede wszystkim bardzo odporne, a także przystosowane do pracy na zmiennym i nierównym podłożu. Cechuje je większa przyczepność. Opony wykorzystywane są również w pojazdach o dwóch kołach, takich jak między innymi rowery. Istnieje sporo rodzajów opon rowerowych, zależnie od typu roweru, a co z tym związane od rodzaju powierzchni, na której mają zazwyczaj działać. Istnieją więc opony szosowe dopasowane do używania utwardzonych drogach czy górskie, świetnie spełniające swoje funkcje na trudnych odcinkach i nierównym gruncie.

Jak każdy rodzaj produktu, również opony po zużyciu można drugi raz zastosować. Nadają się do tego zarówno zwykłe opony do aut osobowych, jak i opony – sprawdź stronę – dostawcze i inne. Bardzo często na przykład widzi się wykorzystanie zużytych opon na placach zabaw dla dzieci. Służą one bowiem za świetną huśtawkę po powieszeniu ich na łańcuchach.