Z jakich powodów warto regularnie brać udział w szkoleniach z zakresu tzw. umiejętności miękkich

Doradcy zawodowi, a także i podwładni są zgodni w jednej kwestii, otóż: regularnie odbywane kursy podnoszą umiejętności pracowników, a ich motywacja w pracy znacznie wzrasta, co rzecz jasna nie pozostaje bez żadnego znaczenia dla zakładu, w którym pracują. Ta zasada dotyczy zarówno pracowników siedzących za biurkiem, jak i monterów pracujących w halach montażowych. Szkoli się zarówno kadra kierownicza, jak i personel pomocniczy.

pracownik

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Uwaga przyszłych słuchaczy koncentruje się przede wszystkim na szkoleniach z zakresu umiejętności twardych, więc księgowa zamierza poznać zasady rozliczania CIT-u w nadchodzącym roku rozliczeniowym, a spawacz poznać w końcu nowe, całkowicie nieznane mu metody spawania. Natomiast zajęciami z tematyki zarządzania czasem albo radzenia sobie ze stresem zainteresowani są bodajże tylko dyrektorzy; syndrom wypalenia zawodowego łączymy przeważnie z zawodem nauczyciela, choć w istocie każdy może stracić chęć do pracy, szczególnie wtedy, kiedy owa praca jest bardzo jednostajna i przez to nudna lub wymaga nawiązywania ciągłych kontaktów międzyludzkich.

Dzięki kursom i indywidualnym rozmowom z trenerem można oczywiście w porę poradzić sobie z tym problemem. Żeby ustrzec się przed zgubnymi skutkami utraty motywacji, a jak również pracoholizmem trzeba uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli i umieć zachować równowagę miedzy życiem zawodowym i pozazawodowym. Poziom motywacji jest zależny od grupy rozmaitych czynników. Jeżeli w określonym przedsiębiorstwie podwładni dostają niewielkie wynagrodzenie, a z każdym miesiącem wykaz obowiązków cały czas się wydłuża, to ich motywacja w pracy (zobacz jpk obowiązek 2018) bywa bliska niemal zeru.

praca

Źródło: pixabay
Zresztą tak samo omawiana kwestia przedstawia się wtedy, kiedy firma albo fabryka (propozycje) ma problemy finansowe czy dostaje o dużo mniej zleceń niż w zeszłym roku. Wobec tego pracownicy myślą raczej o zmianie pracodawcy i czasem także o dokształcaniu. Natomiast na kursach bezrobotna osoba może dowiedzieć się, w jaki sposób poszukiwać pracy, zredagować list motywacyjny i poznać swoje atuty. Wykładowcy dysponują też niezwykle przydatnymi testami, które pomogą przy ewentualnym wyborze nowego fachu.