Rynek pracy w Polsce

Aktualny rynek pracy tak gwałtownie się zmienia, iż te zawody, na które jeszcze parę lat temu istniał popyt, dziś nie cieszą się już tak wielkim zainteresowaniem. Które więc zawody charakteryzuje dzisiaj największe powodzenie?

Pracodawcy ogłaszają, że największe deficyty przejawiają się w grupie doświadczonych pracowników (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-czy-ty-chorujesz-na-pracoholizm) fizycznych, i to różnych branż i specjalizacji. Mimo widocznego zastoju w branży budowlanej cały czas występują problemy z zatrudnieniem betoniarzy, zbrojarzy czy też operatorów dźwigów lub spawaczy konstrukcji stalowych. Na rynku pracy występuje znaczny deficyt doświadczonych inżynierów, co nie , że na posadę zdobędą wszyscy absolwenci politechnik. Pracodawcy wysoko oceniają zdobyte doświadczenie, jednak co możemy wiedzieć w tym temacie kiedy niedawno zdobyliśmy dyplom. Trzeba tylko cierpliwie czekać na zdobycie go w trakcie pracy zawodowej. (Zobacz też oferty pracy administrator nieruchomości)

Time work

Autor: Tim Regan
Źródło: http://www.flickr.com

W dalszym ciągu na stosunkowo szybki angaż będą mogli liczyć doświadczeni technicy wszelakich specjalności – technicy budowlani, mechanicy, elektrycy oraz energetycy. Bezustannie poszukiwaną grupą pracowników są przedstawiciele handlowi. Handlowców chcą widzieć na liście pracowników praktycznie wszystkie branże, od farmaceutycznej, poprzez przetwórstwo przemysłowe, po finanse. Profesja ta ma cały czas wzięcie i nie traci swej aktualności. Problemów ze znalezieniem oferty pracy nie powinni mieć również kierowcy. (Sprawdź praca gniezno) Rozwijająca skrzydła polska gospodarka opiera się w istotnej części na eksporcie, co definiuje rosnące zamówienia w branży transportowej.

Kolejną dziedziną jest informatyka, która ani na moment nie zatrzymuje się w miejscu. Ogólnodostępny obecnie środek masowego przekazu wprowadza innowacyjne rozwiązania z miesiąca na miesiąc, a nawet, z tygodnia na tydzień. W duecie z informatyką idzie rozwój internetu, jego usług i możliwości, z tego względu informatycy z całą pewnością bez pracy w Polsce długo nie pozostaną. (News oferty pracy sopot)
Bądźmy świadomi jednak, że nie tylko praktyka zawodowa i ukończone szkoły wyższe otworzą nam drogę do sukcesu. To też umiejętność pracy w zespole, pomysłowość i bycie otwartym na nowe wyzwania staną się powodem, że zyskamy w oczach potencjalnego szefa.