Bankowość dla właścicieli firm

Zarówno średnie, duże jak i najmniejsze firmy wymagają właściwych kont bankowych. Oferta dla przedsiębiorców jest różna od tej, jaką udostępnia się osobom indywidualnym. Jako że na kontach firmowych obraca się o wiele większą gotówką, banki w celu zachęcenia klienta proponują mu komplet atrakcji oraz ewentualnie gratisy w postaci urządzeń mobilnych – np. popularnych rodzajów tabletów. Tego rodzaju konta w pierwszej kolejności dają opcję posiadania wielu rozmaitych subkont, których zasady określa sam przedsiębiorca. Daje to opcję łatwego obserwowania gotówki w obrębie firmy, co jest bardzo ważne dla średnich i największych przedsiębiorstw.

bankonoty i monety

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Profity od bankówWiększa część banków proponując przedsiębiorcy konto dla firmy , dba o to aby jego obsługa kosztowała jak najmniej. Nierzadko zdarza się więc tak, że posiadanie rachunku jest stuprocentowo darmowe, a bank wymaga opłat wyłącznie za kartę debetową, o ile nie zostaną spełnione pewne czynności (np. transakcje bezgotówkowe na określoną kwotę), oraz niekiedy za przelewy. Banki zazwyczaj oferują darmowe przelewy do ZUS oraz urzędu skarbowego, tak żeby bez ponoszenia dodatkowych kosztów można było opłacać ubezpieczenie (ubezpieczenia milanówek) dla zatrudnionych, oraz rozliczać się stale z podatku od towarów i usług. Bywa również, że konto jest powiązane z innymi usługami, pozwalającymi na tworzenie księgowości czy wystawianie faktur.

Przelewy krajowe i zagraniczne
Na rachunkach firmowych przeprowadza się bardzo dużo transakcji gotówkowych – od tych związanych z zakupami klientów, po wypłaty dla Zatrudnionych ludzi. Dobrze jest więc zdecydować się na najlepszy rachunek kontrolując koszty przelewów, może bowiem wyjść na jaw że będzie to podstawowy koszt użytkowania konta. Należy się również przyjrzeć kosztom transakcji międzynarodowych, głównie wewnątrz Unii Europejskiej. Kilka lat temu kraje członkowskie Unii sporządziły specjalne porozumienie umożliwiające przedsiębiorstwom prowadzenie szybkich transakcji bezgotówkowych w Euro. Tego rodzaju transakcja jest znana pod nazwą „przelew Sepa” (więcej info tutaj: ). Jest to usługa za jaką banki pobierają opłatę, toteż wybierając ofertę powinno się sprawdzić jednorazowy koszt tego rodzaju transakcji.