Czy na pewno moda na eko faktycznie jest taka dobra dla naszej przyrody.

Produkty ekologiczne zdobywają coraz większą popularność, wręcz można powiedzieć że przebojem się wdarły do naszych domów i mieszkań. Teoretycznie ich kupowanie pomaga przyrodzie, bo zrobione zostały w zgodzie ze wszystkimi standardami, przy użyciu w pełni naturalnych metod i przy uwzględnieniu ochrony środowiska. Niestety o dużej części normalnych produktów tak powiedzieć nie można, bo robi się je w sposób mocno odbiegających od wyobrażeń wielu z nas.

środowisko

Autor: Mario M
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo spraw nawet nie dociera do naszej świadomości, w interesie wielu osób leży przecież, aby nie zrobiło się o nich głośno. Nikt więc się nie dowie, jaki jest koszt społeczny i środowiskowy wyprodukowania jednych jeansowych spodni z bawełny, jak jest od tego skażone środowisko (sprawdź dodatkowe informacje) i ile będą musieli wycierpieć pracujący przy uprawach ludzie. Jeśli ktoś kupi koc z bawełny organicznej , to taka informacja na nim będzie i może chwilę pomyśli, czym jest ta ekologiczna bawełna.

Jeżeli przedstawiana tematyka jest godna Twojej uwagi, kliknij bez wahania tutaj – świeża publikacja (https://wphw.pl/) z pewnością też Cię bardzo zaciekawi.

Jeśli jednak na spodniach nic pisać nie będzie, to w sumie mało kto będzie się przejmował, jak gdzieś tam daleko one powstały.

Podobnie będzie z innymi produktami robionymi gdzieś daleko poza granicami naszego kraju. Kupując stylowe wycieraczki kokosowe też może się nie wiedzieć, czy plantacje, na których rosły palmy zostały przygotowane w wyniku wycięcia tropikalnych lasów, czy też wszystko odbyło się z poszanowaniem przyrody. Takie same wątpliwości zapewne będą miały osoby które zamierzają kupić barwne ręczniki z bambusowej przędzy. Niestety w ostatnim czasie znaczek eko zaczął trochę tracić na wartości, a tak naprawdę jest coraz częściej nadużywany.

ekologia

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com
Będzie to wynikać z tego, że produkty nim opatrzone dużo więcej kosztują, bo teoretycznie dużo więcej będzie mogła kosztować produkcja. Oprócz tego niestety coraz częściej zanim się rozpocznie ekologiczne uprawy, to trzeba zniszczyć przyrodę. Szczególnie dużym problemem jest to w krajach równikowych, gdzie nagminnie wycinane są lasy deszczowe będące siedliskiem bardzo dużej liczby zwierząt i roślin. I jeżeli nawet na takim obszarze powstanie uprawa nie stosująca środków chemicznych, to czy będzie można stwierdzić, że będzie ona przyjazna dla środowiska?