Oszczędzanie – proste i skuteczne metody, które opłaca się wykorzystywać na co dzień

Nierzadko zdarza się, że narzekamy na wysokie ceny, na to, że nie stać nas na poszczególne przedmioty, które chcielibyśmy mieć, że wciąż nam brakuje na coś środków i dlatego na różne rzeczy nie możemy sobie pozwolić. A może cały ambaras nie tkwi rzeczywiście w naszym budżecie, lecz bardziej w tym, jak nim gospodarujemy? Może warto spojrzeć na to inaczej? Bywa, że osoby, które mają naprawdę sporo pieniędzy, narzekają, że nieustanne im na coś potrzeba. Bywa też odwrotnie – że osoby, które obiektywnie rzecz mówiąc nie zarabiają zbyt dużo, świetnie sobie radzą finansowo. Co ma na to wpływ? Co jest ważne?

jeansy

Autor: Vikramdeep Sidhu
Źródło: http://www.flickr.com
Często słyszymy o różnych promocjach, rabatach, czy zniżkach. Czasem się nawet na nie załapiemy. Może warto zwracać na nie większą uwagę i nauczyć się korzystać z nich systematycznie? Wiele sklepów ma udostępnia swoje gazetki, z których można dowiedzieć się, jakie towary będą przecenione w najbliższym czasie. Dobrze jest planować tym sposobem swoje zakupy.

Czy ta notka wywołała Twoją dociekliwość? Jeżeli tak, to zobacz ten bardzo w serwisie (http://www.panko.pl/). On zapewne także okaże się wart zgłębienia.

Tylko oczywiście bez przesady – ciężko przecież, żebyśmy po masło jechali do sklepu znajdującego się na jeden koniec miasta, a po chleb na drugi. Jednakże jeśli znajdują się w pobliżu dwa sklepy i w jednym z nich są akurat promocje, udajmy się na zakupy właśnie tam.

Metoda ta jest istotna szczególnie wówczas, gdy planujemy większe zakupy. Jeżeli przykładowo chcemy w najbliższej przyszłości zakupić porządne spodnie spodnie zielona góra jeans , udajmy się do sklepu, w którym są one akurat przecenione. A jeżeli nie są nigdzie w niższej cenie, popytajmy, czy w najbliższej przyszłości nie ulegnie to zmianie. Nierzadko warto poczekać tydzień czy nawet dwa, by potem zaoszczędzić w ten sposób pieniądze.

Ponadto kupując, zawsze warto przemyśleć dwa razy, czy wybrana rzecz jest nam jak najbardziej potrzebna. Czy koniecznie potrzebujemy kupić te modne perfumy damskie za paręset złotych (można znacznie taniej)? Może zamiast nich wystarczyłyby jakieś dużo tańsze? Czy na pewno są nam niezbędne do szczęścia? Dobrze się nad tym zastanówmy. A kiedy nagle najdzie nas ochota na jakiś większy zakup, poczekajmy choć dzień czy dwa. Jest całkiem możliwe, że po tym czasie dany przedmiot nie będzie nam się już wydawał aż tak potrzebny jak wcześniej. Tym sposobem unikniemy stworzenia w domu składowiska przedmiotów, których tak naprawdę nigdy nie wykorzystamy.