Czym się charakteryzuje wulkanizacja? Jakie są metody naprawiania opon? Co warto o tym wiedzieć?

Opony tak naprawdę pojawiły się dość nie tak dawno. Ich głównym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dość twardy i niezbyt elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji nabiera elastyczności, pozwalając na stworzenie opony, która spełni obecnie wymogi.

Sam proces przerabiania kauczuku przy pomocy wulkanizacji cieplnej został stworzony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. To działanie otworzyło pozostałym drogę do tworzenia opon, jednak nie były one jeszcze tak przypasowane jak te, jakie są znane aktualnie. Na samym początku wulkanizacja polegała na podgrzewaniu kauczuku z siarką, aktualnie natomiast stosuje się różnorakie odmiany polimerów oraz związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych między cząsteczkami.

wymiana opon

Autor: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com

Brzmi to dość zawile, jednakże efektem tej reakcji chemicznej jest wytworzenie surowca, bardzo często gumy, o lepszej odporności na uszkodzenia i zwiększonej elastyczności. Widząc pierwsze opony (felgi aluminiowe) możemy zobaczyć jak bardzo są różne od tego, co znamy obecnie. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku rządziły dętki, i nie było ważne czy opony były wykorzystane do rowerów czy pierwszych samochodów. Aktualnie to raczej niespotykane zastosowanie wśród opon samochodowych, lecz jest obowiązujące w oponach rowerowych. W dzisiejszych czasach w oparciu o wulkanizację nie tylko wytwarza się opony, ale także się je naprawia. Technologia poszła dość do przodu, więc powstały techniki naprawiania ogumienia przy pomocy wulkanizacji chemicznej, zob (rzuć okiem). . Jednakowoż przy pomocy tego rodzaju rozwiązań nie da się naprawić wszystkich uszkodzeń. W profesjonalnych warsztatach możemy wyszukać maszyny i narzędzia do wulkanizacji bardziej wiekową, jak i nową metodą.

Pierwsza metoda wymaga bardziej znacznego doświadczenia, ale i specjalnych form, które umożliwiają uzyskanie pierwotnego kształtu opony. Pozwala to na naprawę opon o bocznych uszkodzeniach, które dość trudno naprawić metodą chemiczną. Druga metoda – chemiczna, pozwala na szybką naprawę uszkodzeń punktowych, takich jak przebicie opony gwoździem czy
śrubą. Nie trzeba się obawiać, iż jedyna możliwość to wymiana opon, bo wulkanizatorzy przy pomocy tej metody mogą nam szybciej oddać sprawne opony, jakie będą służyć miesiącami, a czasem i latami. Jak widzimy więc, wulkanizacja pomimo że została wynaleziona dość dawno temu, to dalej jest dość mało znana. Jednak jej plusy poznać można w czasie każdej wizyty u wulkanizatora.

Może Cię też zainteresować: