Letnie na zimowe, czy może czas wymienić opony na nowe

Aktualnie posiadanie dwóch zestawów opon (a częściej dwu kompletów kół) jest coraz to popularniejsze. I świadomość nasza jest pod tym względem duża, a i wytwórcy opon zmodyfikowali swe wyroby pod takim kątem. Nie będziemy w tym artykule pisać o wymianie opon z zimowych na letnie, czy odwrotnie, a o sytuacjach, kiedy należy bądź warto przemyśleć wymianę opon na nowe opony. Te przypadki to przebicie opony. Częstą tego przyczyną bywa kolec w oponie.

opony samochodowe

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Najnowocześniejsze opony są bardzo wytrzymałe. Przypomnij sobie kiedy ostatnio zmieniałeś koło? Dawno bądź wcale, nie prawda? To dlatego większość wytwórców zamienia w nowiusieńkich samochodach koło zapasowe na komplet do reperacji. Jeśli jednak przebijesz oponę czeka cię jej naprawa ewentualnie wymiana. Można to zrobić w specjalnym serwisie wymiany opon. (opony dostawcze) Fachowiec oceni, czy opona kwalifikuje się do naprawy bądź wymiany. Przy koniecznej wymianie sugerowana jest dla komfortu jak też bezpieczeństwa jazdy zamiana obu opon na tej samej osi.

Kolejnym takim przypadkiem będzie zużycie bieżnika. Sprawdzenie stanu zużycia bieżnika opon jest rutynowym działaniem w czasie okresowych kontroli samochodu w serwisie.

Następnym takim przypadkiem będą opony ze zmianami starzeniowymi. Ogumienie z racji upływu czasu ulega przemianom starzeniowym. Zmiany powyższe mogą przejawiać się pęknięciami czy odkształceniami na obrzeżnych obszarach ogumienia. Znaczne zmiany starzeniowe mogą osłabiać przyczepność ogumienia. Producenci opon zalecają, ażeby po 5-ciu latach eksploatacji poddawać ogumienie kontroli serwisowej przynajmniej raz do roku. Wedle fabrykantów, opony używane przez minimum 8 lat od daty produkcji muszą być obowiązkowo wymienione na nowe opony, nawet gdy prezentują się nieźle. Poleca się ich zamianę na nowe opony max po 8 latach użytkowania wychodząc z słusznego założenia, że gumy w sposób bezpośredni wpływają na bezpieczeństwo nasze oraz ludzi z nami podróżujących, a pośrednio również innych użytkowników dróg. Autor: http://www.hurtopony.pl/

opony Pirelli

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystkie koła wozu powinny zostać wyposażone w opony tego samego wariantu. Tylko wówczas możemy liczyć na najlepsze osiągi. Ogromnie jest istotnym, ażeby dopasować najbardziej odpowiednie opony do swojego auta. Najlepiej skorzystać ze wskazówek profesjonalistów.