Konkurencja jest każdej branży. Jak duża konkurencja występuje u Ciebie? Czy jest bardziej dotkliwa niż w dawnych czasach?

W niektórych branżach jest cała seria projektów i niesamowicie ambitnych inicjatyw. Co jednak z tego, kiedy konkurencja jest tam tak znaczna, a projekty tak ciężkie i obarczone ryzykiem, iż możemy się zniechęcić. Z drugiej strony, jeśli zastanowimy się nad branżą, w jakiej nie ma konkurencji to będziemy dość długo główkowali, ażeby w ogóle taką odnaleźć. Rzeczywiście, chyba już wszędzie jest dość duża konkurencja i niezwykle ciężko określić, że można w jakiejś branży wejść na rynek i rządzić niepodzielnie. No chyba, że posiadamy jakieś rzadkie umiejętności, znamy faktycznie nieznany i egzotyczny obcy język. W innym razie trzeba się liczyć z wielką konkurencją.

Produktywność w pracy

Autor: Scott Maxwell
Źródło: http://www.flickr.com
Ta sytuacja z równą mocą występuje w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Jeśli ktoś jest zdania, że otworzy firmę w sieci i będzie sobie spokojnie żył to może się bardzo zdziwić. Jeszcze chyba w początkach ery internetowej było to realne. Aktualnie, niestety nawet ”wolny strzelec” z rzadkimi umiejętnościami powinien się liczyć z innymi konkurentami. Wszystkiemu winne portale, które zrzeszają różnej maści freelancerów, którzy zgłaszają się do jakiegoś zlecenia. A że konkurencja jest spora, a stawki często wręcz śmieszne „wygrywa” ten, co oferuje najniższe stawki. To bardzo psuje rynek i powoduje, iż osoby naprawdę solidne, czyli nie najtańsze, ceniące swoją pracę, swoje kompetencje, swoją błyskotliwość i doświadczenie, mają małe szansę, że zostaną wybrani do zlecenia. Zresztą, jeśli ktoś się po prostu ceni nie wykona pracy za pieniądze, jakie proponują niektórzy zleceniodawcy.

W świecie rzeczywistym, gdzie sprawy załatwia się w sposób tradycyjny, nie przez internet, odnajdziemy też wiele branż, gdzie adwokatem (zobacz zobacz więcej) jest ogromna, a koszty pracy wysokie, stawki na solidnym poziomie, lecz terminy naglące. Tak jest przykładowo, kiedy mówimy o usługach budowlanych. Tak, to bardzo pokaźna dziedzina i ciężko wskazać określone firmy, ponieważ to nie o to tu chodzi. Najistotniejsze jest jednak to, że firmy budowlane nierzadko stają do przetargów i są skazane na przyjęcie niezbyt korzystnych warunków. Jeśli tak nie zrobią, inne firmy, jakie zaproponują bardziej konkurencyjne stawki wygrają przetarg (sprawdź naszą platformę zakupową) i zdobywają zlecenie. Były już takie przypadki w historii naszego kraju, kiedy to do przetargu stawało wiele firm, wygrywała najtańsza, nieznana i niezbyt pewna, a skutkiem tego nie wywiązała się z realizacji zlecenia. Czy istnieje na to jakaś rada? Raczej nie. Dopóki cena będzie najistotniejsza nic w tej materii się nie zmieni. Więcej informacji na temat firm budowlanych – .