Budowa samochodu: elementy, które powinno się poznać bliżej

Standardowym wyposażeniem współczesnych modeli aut jest dzisiaj klimatyzacja. Pierwsze samochody z klimatyzacją wyprodukowane zostały w roku 1933 w Stanach Zjednoczonych, masową produkcję samochodów z klimatyzacją rozpoczęto dopiero w roku 1953. Gdy dotarła do naszego kraju była niewątpliwym luksusem, na który mało kto mógł sobie pozwolić. Obecnie nie wyobrażamy sobie podróżowania w upalne dni samochodem bez klimatyzacji.

mechanik

Autor: Klaudyna
Źródło: http://www.flickr.com
Na klimatyzację w samochodach składa się kilka naprawdę ważnych elementów. Zadaniem posiadacza auta jest troska o to, aby działały one bez zarzutu, w przeciwnym razie klimatyzacja przestanie pełnić swoją chłodzącą rolę, idąc dalej zacznie być niebezpieczna dla kierowcy oraz pasażerów korzystających z samochodu. Jednym z elementów wchodzących w skład klimatyzacji , która znajduje się w naszych autach jest sprężarka, w której z kolei znajduje się sprzęgło klimatyzacji.

Wspomniane sprzęgło klimatyzacji nie jest elementem niezwykle skomplikowanym, ale jak każdy element może się zepsuć. Zepsute sprzęgło (strona polecana w temacie) sprawi, że cały układ tworzący klimatyzację nie będzie pracował sprawnie. Chcesz wiedzieć więcej jak działa sprawdź tutaj: Klimatyzacja w naszych samochodach nie może działać bez gazu, którego zadaniem jest schładzanie powietrza we wnętrzu auta. Do jego rozprowadzenia w elementach klimatyzacji takich jak, parownik i skraplacz, potrzebny jest kompresor klimatyzacji. Przytoczony kompresor klimatyzacji jest więc

mechanik

najbardziej znaczącym elementem wśród tych, z których zbudowana jest cała klimatyzacja w naszych samochodach.

Ogromna część kierowców, którzy kupili samochody wyposażone w klimatyzację na ogół popełnia błąd i korzysta z klimatyzacji tylko i wyłącznie podczas mających miejsce w lecie upałów. Tymczasem z klimatyzacji można i powinno się korzystać nie tylko w czasie lata, ale także w zimie. Włączanie klimatyzacji w czasie zimy ochroni kompresor przed działaniem rdzy , tym samym sprawi, że będzie ona służyć dłużej. Właściciel auta z klimatyzacją nie powinien zapomnieć, że każdego roku obowiązkowo należy wymienić umieszczony w kabinie filtr klimatyzacji, oczyścić kanały, którymi dostarczane jest schłodzone powietrze do wnętrza samochodu , a także odgrzybić cały układ klimatyzacyjny. Jeżeli zaniedbamy wskazane czynności, to w czasie jazdy samochodem może dokuczać nam uporczywy ból głowy.