W jakich urządzeniach wykorzystuje się aktualnie elektryczne silniki, jakie są ich najważniejsze rodzaje i odmiany.

Silniki elektryczne są jednymi z bardzo często używanych urządzeń zasilanych za pomocą tego medium. Tak naprawdę stosuje się je w większości sprzętów AGD, w autach a nawet sprzęcie komputerowym, nie mówiąc już o tym, ile wykorzystuje ich przemysł. Za pomocą silników zasila się różnego rodzaju linie produkcyjne, urządzenia oraz maszyny, i trudno obecnie by było wyobrazić sobie współczesny przemysł bez tych sprzętów.

zobacz

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silniki elektryczne ac/dc występują w kilku podstawowych odmianach oraz bardzo dużej liczbie rozmiarów. Najmniejsze z nich występują w sprzęcie elektronicznym, na przykład typowe DVD lub CD-ROMY również mają w sobie niewielki silniczek. Na drugim końcu będą wielkie silniki przemysłowe i kolejowe, które niekiedy ważą parę ton i wymagające do zasilania potężnego prądu.

Czy sądzisz, że w sieci jest niewiele godnych polecania wpisów? Jeżeli chcesz wejść na rzeczywiście przydatny portal, to zalecamy ten link (http://www.inter-bis.pl/pily-tarczowe).

Podstawowym podziałem silników jest rodzaj zasilania, tu rozróżnić można silniki zasilane prądem stałym i zmiennym. W zastosowaniach przemysłowych najczęściej wykorzystywane są silniki zasilane prądem zmiennym, za to przemysł elektroniczny i transportowy będzie częściej korzystał z drugiego rodzaju. Sprawdź więcej na temat: .

Sama idea funkcjonowania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest niezwykle prosta.

Hej, sprawdź to, jeżeli dotąd nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej ciekawej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo ciekawa.

Urządzenia te złożone są z dwóch podstawowych elementów, czyli stojana zawierającego elektromagnesy oraz wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy umieszczone w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne, jakie oddziałuje na wirnik powodując jego ruch obrotowy. Oczywiście przez lata badań i eksperymentów rozwinęły rozmaite konstrukcje silników, różniących się znacznie charakterystyką i mające bardzo różnorodne wykorzystanie. Elektryczne silniki są wytrzymałymi urządzeniami, jednak od czasu do czasu konieczne będzie sprawdzenie ich ogólnego stanu.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego przede wszystkim będzie obejmować kontrolę stanu izolacji i uzwojeń, gdyż wszelkie przebicia są bardzo groźne. Kontrolowany jest także poziom zużycia łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w zdecydowanej większości silników przemysłowych i wykorzystywanych w domach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*