Jakiego rodzaju koszty ponosi każda firma? O jakich powinniśmy pamiętać? Od czego są zależne koszty stałe?

Pomysł na własny biznes to jeszcze nie wszystko, ponieważ niezwykle istotne jest również jego wykonanie oraz wykonanie dosyć skrupulatnej analizy, jaka pozwala na ocenę zysków oraz kosztów.

Pieniądze

Autor: Francisco Gonzalez
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiąganie zysku. Takim zyskiem definiujemy różnicę dodatnią między przychodami a kosztami ich uzyskania. Jak jest ona ujemna to twierdzimy, że mamy stratę. Netto zysk jest tą częścią brutto, która pozwala nam rozwijać naszą działalność, a jednocześnie zaspokajać własne potrzeby. Konieczne są różne narzędzia, jak kalkulator odsetek podatkowych (dobry kalkulator odsetek podatkowych). Nim jednakowoż osiągniemy wymierne rezultaty finansowe musimy ponieść koszty. Więc nasza analiza finansowa analiza finansowa projektu potrzebuje, żeby określić wielkość różnych rodzajów kosztów, takiego typu jak koszty bezpośrednie.

Koszty można podzielić na stałe. Są to koszty, które ponosimy bez znaczenia jaka jest wielkość produkcji, np. będzie to czynsz dzierżawny, wynagrodzenia czy ubezpieczenie. Jednocześnie należy pamiętać, że koszty stałe nie mają charakteru bezwzględnego. To oznacza, iż jak przykładowo będą się dobrze sprzedawać nasze produkty, to powiększymy produkcję, a to może spowodować konieczność kupna nowych maszyn czy zwiększenia zatrudnienia. Kolejnym rodzajem są koszty zmienne. Są to koszty, jak (kliknij w link) sama nazwa wskazuje, które ulegają zmianie wraz ze zmianą wielkości produkcji. Do nich zaliczamy na przykład koszt surowca czy półfabrykatów. Ostatni rodzaj to koszty quasizmienne, co oznacza koszty częściowo stałe – taką część dodać należy do kosztów stałych, i częściowo zmienne (takie dodajemy do kosztów zmiennych). Tymi kosztami będzie np. wynagrodzenie w systemie akordowym.

Jak więc widać, takie są koszty, jakie są niezbędne, gdy prowadzimy własną działalność. Nie można zapomnieć jednak, iż własna firma to szereg innych czynności, o których na pewno należy pamiętać. Jak np. pojawia się rozliczenie podatkowe, to musimy wiedzieć jaki pit wypełnić, by właściwie się rozliczyć ze skarbówką. To niezwykle istotne i wiele osób w takiej sytuacji korzysta z pomocy księgowego. Czasem bowiem nie ma czasu na rozwiązywanie samodzielnie tego rodzaju działań, zaś księgowy wykona na pewno dobrze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*