Kierowanie autem – o czym powinno się pamiętać w kwestii zdrowia kierowcy?

Osoby, które zamierzają zdobyć prawo jazdy mają obowiązek wcześniej przejść badania lekarskie. Badania lekarskie odnoszą się nie tylko do osób, które planują dopiero zrobić prawo jazdy, ale także kierowców, którzy już zdążyli prawo jazdy zdobyć. Ten ostatni obowiązek dotyczy kierowców jeżdżących zawodowo. Badania kierowców to także badania psychologiczne. Badania kierowców, które prowadzi posiadający określone uprawnienia psycholog transportu tworzone są przez dwie części.

badania kierowców

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Część pierwsza to pisemny test psychologiczny, część druga to test, który pozwala ocenić sprawność psychoruchową kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które są kierowcami zawodowymi muszą wykonać jeszcze inne badania. Do badań obowiązkowych należy badanie wzroku przeprowadzane u lekarza okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców zawodowych wymagane jest wykonywanie także badań mających charakter ogólny, które mogą wykazać, czy osoba ta cierpi na przykład na cukrzycę. Osoby będące diabetykami mogą mieć trudności z otrzymaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, które pozwoli im kontynuować pracę w zawodzie kierowcy. Osoby, które sporo czasu spędzają za przysłowiowym kółkiem zazwyczaj uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości ze strony kręgosłupa są nawet traktowane za jedną z chorób zawodowych kierowców. Muszą więc oni dbać naprawdę mocno o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Profesjonalna rehabilitacja dzieci Kraków (warto odwiedzić www.rehaexpert.pl/oferta/rehabilitacja-dzieci/) kręgosłupa obejmuje szereg ćwiczeń, z których niektóre każdy kierowca może wykonywać samodzielnie w domu. W dbałości o kręgosłup każdy , kto jest kierowcą zawodowym powinien troszczyć się również o to, aby jego postawa za kierownicą była prawidłowa.

Może Cię również zainteresować – usg kolana kraków – idź tutaj

rehabilitacja kręgosłupa

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy kierowca musi siedzieć w pozycji wyprostowanej, a jego kolana muszą znajdować się niżej od miednicy. Podczas pobytu w domu kierowcy powinni unikać przesiadywania w głębokich fotelach, kręgosłup naprawdę tego nie lubi. Po skończonej pracy warto na kilka, kilkanaście minut ułożyć się na podłodze z nogami uniesionymi do góry. Taka pozycja sprzyja rozluźnieniu mięśni i kręgosłupa i zapobiega bólom pleców , kiedy prowadzi się samochód. Dzięki temu osoba prowadząca samochód może w pełni skupić się na pracy, a nie na tym, że coś boli.

Zobacz też –