Ważkie wiadomości połączone z pracą – dotacje dla firm, podatek kwartalny i urlop macierzyński

Coraz więcej ludzi myśli teraz o założeniu własnej firmy. Prowadzenie firmy zdoła być niezwykle korzystne i opłacalne, niemniej jednak nim rozpoczniemy zarabiać jakieś zyski, pierwej sami musimy zainwestować. I tu rodzi się poważny kłopot – skąd wziąć pieniądze na założenie i prowadzenie firmy. Szczęśliwie nie musimy radzić sobie z tym sami, bo państwo proponuje pożyteczną pomoc młodym firmom oraz przedsiębiorcom. Pragnąc założyć firmę, zdołamy ubiegać się o dotacje unijne dla małych firm proponowane przez Unię Europejską. Dotacje unijne to wspaniała szansa dla wielu przedsiębiorców, którzy pragną wkroczyć na polski (a być zdoła w przyszłości też zagraniczny) rynek. Dziś istnieje sporo typów dotacji, o jakie możemy się starać, pożądane byłoby zaznajomić się z nimi oraz dowiedzieć się, która z nich będzie dla nas w najwyższym stopniu opłacalna.

mama z dzieckiem

Autor: Mama i ja
Źródło: Mama i ja
Trymestralne rozliczanie podatku cieszy się teraz coraz większym zaciekawieniem (dotacje unijne dla małych firm). Jednak podatek (czytaj też umowa cywilna) dochodowy kwartalnie mogą rozliczać wyłącznie niektórzy, a konkretniej firmy, jakie posiadają status małego podatnika. Na podatek (czytaj też pit 8c) kwartalny można przejść tylko raz w roku, okres upływa 20 lutego, toteż jeżeli interesuje nas trymestralne opłacanie podatku, pomnijmy o nieprzekroczeniu tego terminu. Trymestralne rozliczanie podatku powoduje, że zaliczki wpłacamy kwartalnie, to znaczy cztery razy w roku (Cena biznesu)

.

urlop macierzyński

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com
Mnóstwo jednostek myli urlop macierzyński z zasiłkiem macierzyńskim, jednakże między tymi terminami istnieją duże różnice. Urlop macierzyński przysługuje jedynie postaciom, które są zatrudnione na umowę o pracę, zaś zasiłek macierzyński przypada wszystkim, którzy mają ubezpieczenie chorobowe. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest szacowana na podstawie miesięcznego wynagrodzenia. Z zasiłku macierzyńskiego mogą skorzystać też ojcowie, pod warunkiem, że nie korzysta z niego rodzicielka dziecka .