Pożyczki – traktujmy je rozsądnie

Pożyczki – zaciąga je obecnie naprawdę cała masa osób. Statystyki wskazują, że wśród Polaków niewielu jest takich, którzy nie braliby nigdy ani jednej pożyczki bądź czegoś na raty. Z jakiego powodu? To proste – w zasadzie każdemu z nas może się zdarzyć wpaść w problemy finansowe. Nie trzeba w tym względzie wiele. Możemy z dnia na dzień stracić chociażby pracę, możemy zachorować, czy też może nam pojawić się jakaś awaria w naszym domu. Jeżeli mamy oszczędności, na pewno sobie w jakiś sposób poradzimy.

pieniądze

Autor: domjisch
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli natomiast nie – powinniśmy spróbować czegoś innego. Korzystną opcją pozostaje raty (zobacz kliknij aby zobaczyć więcej) kyzoo. Z drugiej strony występuje również duże grono osób, które do pożyczek nie podchodzą w zbyt rozsądny sposób. Biorą je, co rusz. Na ogół mają ku temu poważne powody, ale czasem naprawdę banalne i mało istotne. Potrafią się zapożyczyć nawet z powodu chrzcin swojego dziecka, komunii czy nadchodzących świąt. Nie analizują, co będzie, jeśli ich sytuacja w którymś momencie się zmieni, kiedy przykładowo stracą pracę i nie będą mieli jak spłacać kolejnych rat. Nie rozważają takiej możliwości – a to oczywiście niemądrze. W końcu życie jest nieobliczalne i każdego z nas może w niemiły sposób zaskoczyć. Czasami udaje im się wyjść z tego obronną ręką, ale czasem niestety nie.

Czy zatem kredytów powinniśmy unikać jak ognia? Czy faktycznie zawsze są one mało dogodnym rozwiązaniem? Tak naprawdę niekoniecznie. W końcu czasem znajdujemy się w sytuacji, gdy faktycznie nie ma żadnego lepszego wyjścia. I co wtedy? Wtedy niewielka pożyczka może się okazać wręcz zbawieniem. Może nam ona pomóc utrzymać płynność finansową, poradzić sobie z problemami, dać czas na przemyślenie i na opracowanie strategii dalszego działania. Niemniej każdy kredyt powinien być bardzo jak najlepiej przemyślaną decyzją. Zawsze dokładnie się zastanówmy, czy faktycznie nie ma innego wyjścia.

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Potem dobrze zapoznajmy się z umową, a zwłaszcza z tymi jej elementami, które zostały zapisane mniejszym drukiem. Wówczas będziemy całkiem świadomi, na co się decydujemy. I nie załamujmy się – kredyt nie jest niczym strasznym. Ma go przecież wiele osób, które dobrze sobie radzą – spłacają go na czas. Tobie także się uda.