Kodeks pracy – co należy wiedzieć, podpisując umowę o pracę?

Zarówno pracownicy, jak i ci, którzy zatrudniają posiadają pewne obowiązki, które wynikają z obowiązującego w Polsce kodeksu pracy. Każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę ma ustalony czas pracy. Aktualnie jest to osiem godzin dziennie, co daje czterdzieści godzin przez cały tydzień. Jeśli wynikających z kodeksu ośmiu godzinach pracownik musi nadal być obecna w pracy, powstają nadgodziny.

kodeks pracy

Autor: photologue_np
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wynika z kodeksu pracy za nadgodziny pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego lub wypłacić pieniądze za nadgodziny. Zasady wynagradzania lub udzielania dni wolnych pozostanie w pracy w nadgodzinach także reguluje kodeks pracy (Media IT). Osoby mające pracę, które zamierzają skorzystać z pomocy lekarskiej w państwowych przychodniach czy innych placówkach medycznych nie muszą już mieć przy sobie dokumentu, który poświadcza, że mają prawo do skorzystania z tych świadczeń. Jeszcze jakiś czas temu dowodem ubezpieczenia była legitymacja ubezpieczeniowa. Wydawana niegdyś legitymacja ubezpieczeniowa została zastąpiona elektroniczną weryfikacją uprawnień świadczeniobiorców, czyli popularnym systemem eWUŚ (Cena biznesu).

VAT

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje w Polsce podatek od usług i towarów nazywany potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, po naszym wejściu do Unii Europejskiej pojawiła się konieczność zmiany o tym podatku. Najniższa stawka podatku VAT to aktualnie 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 w Polsce najniższą stosowaną stawką jest 23%. Niektóre towary i usługi są objęte mniejszymi stawkami.

Namawiamy – naciśnij tutaj prawnik puławy i przenieś się na następną naszą stronę. Tam czekają na Ciebie świeże i interesujące informacje.

Stawki te wynoszą 5 i 8 %. Wynoszący 5% podatek VAT naliczany jest na przykład na artykuły żywnościowe , a także na książki. W każdym państwie , które jest członkiem Unii Europejskiej stosowane są inne stawki tego podatku. Największe stawki stosowane są na Węgrzech. W lipcu 2015 roku zdecydowano się wprowadzić zmiany w podatku VAT.

Koniecznie zweryfikuj ofertę (https://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/alimenty-warszawa.html) odnoszące się do zbioru analogicznych artykułów. Są one umieszczone na innym tego rodzaju serwisie – sprawdź je.

W związku z tymi zmianami dodany został załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wprowadzony załącznik numer 11 do ustawy o VAT obejmuje wykaz towarów, które zdecydowano się objąć odwrotnym mechanizmem obciążenia w przypadku podatku VAT. Na liście tej umieszczono na przykład sprzęt elektroniczny . Od 1 lipca 2015 roku nabywcy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier muszą poinformować o przeprowadzonych transakcjach.