Jakiego typu składki do ZUS zobowiązani są płacić właściciele firm?

Rozpoczynając własny biznes, każdy decydujący się na taki krok bierze na siebie wyraźnie sprecyzowane obowiązki. Do obowiązków tych należy przede wszystkim konieczność odprowadzania składek do ZUS.

pieniądze

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
ZUS przedsiębiorców to najważniejszy obowiązek każdego , kto prowadzi swoją firmę (CenaBiznesu). Składki ZUS różnią się w zależności od tego, czy właśnie dopiero zakładamy swoją działalność, czy też funkcjonuje ona od określonego już czasu. ZUS przedsiębiorców, którzy właśnie otwierają swoją działalność jest niższy, większe składki ZUS zmuszone są płacić firmy, które funkcjonują już od jakiegoś czasu. Bez względu jednak na to, czy działalność dopiero zakładamy, czy też kontynuujemy mamy obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe oraz zdrowotne. Każdy przedsiębiorca ma prawo zdecydować jedynie, czy zamierza opłacać składkę chorobową. W przypadku osób, które właśnie rozpoczynają działalność gospodarczą mniejsza wysokość składek obowiązująca jest przez okres dwóch lat od uruchomienia działalności. Przywilej ten nie dotyczy artystów, twórców, osób, które są wspólnikami jednoosobowych spółek mających ograniczoną odpowiedzialność oraz osób, które są wspólnikami spółki o charakterze komandytowym, partnerskim bądź jawnym (skladki zus).

praca

Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwój każdej firmy wymaga od właściciela inwestycji finansowych. Co jednak mają zrobić ci, którzy nie mają wystarczająco dużych środków, by zainwestować w rozwój firmy. Wyjściem okazuje się być skorzystanie z dotacji dla firm. Dotacje dla firm 2016 można otrzymać między innymi z dotacji unijnych. Nim jednak dotacje dla firm 2016 będą rozdzielone pomiędzy poszczególne ubiegające się o ich otrzymanie firmy, firmy te muszą złożyć ściśle określone wnioski (dotacje dla firm 2015). Na tego typu dotacje mogą nastawiać się zarówno już istniejące na rynku firmy, jak również firmy, które dopiero uruchamiają swoją działalność. Na przyznanie dotacji mają szanse firmy bardzo różnej wielkości. O ich otrzymanie mogą się ubiegać zarówno posiadacze niewielkich, średnich oraz mikro przedsiębiorstw. Przychylniej rozpatrywane są wnioski firm, które zobowiązują się do zatrudnienia nowych pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest to warunek konieczny, ale mile widziany. Sprawia, że szanse danej firmy na otrzymanie dotacji wyraźnie rosną.