W jaki sposób troszczyć się o pojazd zimową porą?

Mróz jest największym nieprzyjacielem wozów z napędami wysokoprężnymi. Jakim sposobem walczyć ze katastrofalnym wpływem niskiej temperatury? Po krajowych ulicach jeździ coraz więcej czterokołowców napędzanych napędami wysokoprężnymi.

Dystrybutor, paliwo

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wziętość takiego „napędu” jest wynikiem wprowadzenia motorów diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Nabywając wóz z wysokoprężnym silnikiem warto mieć pojęcie, jakie właściwości posiada paliwo, które w takowym silniku trzeba stosować. Jest to niezwykle ważne przed zimą, kiedy to olej napędowy zdarza się źródłem przykrych niespodzianek.

W skład oleju wchodzi parafina, która w niskich temperaturach przechodzi ze stanu ciekłego w stan stały. Z tego względu mróz jest największym nieprzyjacielem czterokołowców z silnikami wysokoprężnymi. Wosk zatyka przewody paliwowe jak też filtr paliwa. Niedrożny układ paliwowy znaczy zakończenie jazdy.

Zachęcamy – naciśnij tutaj wymiana opon we wrocławiu i przenieś się na kolejną naszą witrynę. Tam oczekują na Ciebie nowe oraz interesujące artykuły.

Ażeby zapobiec podobnym niespodziankom, polskie rafinerie produkują stosownie do pory roku 3 typy oleju napędowego. Zawsze powinniśmy napełniać zbiorniki do paliwa na wypróbowanych stacjach. Do tychże zaliczymy powszechnie dostępne stacje przy większych bazach automobilowych, stacje przy trasach o znacznym nasileniu ruchu ciężarówek. Znaczna liczba aut z silnikami wysokoprężnymi, tankujących na stacji, pozwala przypuszczać, że olej nie zalega w zbiorniku od lata. Nawet jeśli jesteśmy pewni, iż napełniamy zbiornik sprawdzaj paliwa zimowym paliwem, już jesienią zaopatrzmy się w tak zwane depresatory (więcej o ofercie). Są to specjalne preparaty, jakie obniżają temperaturę krzepnięcia parafiny.

szybko poruszający się samochód

Autor: Klaudyna
Źródło: http://www.flickr.com
Porcję takiego środka należy wlać do baku każdorazowo przed tankowaniem. Trzeba je zastosować przed nastaniem mrozów. Warto pamiętać, iż preparat ten nie rozpuszcza parafin, które już się skrystalizowały. Depresatory powinny obniżyć temperaturę krystalizowania oleju o kilka bądź nawet o kilkanaście stopni. Nie znaczy to jednak, że dodany do letniego bądź przejściowego oleju pomoże jeździć przy większych mrozach. Niestety, nie ma całkowitej gwarancji skuteczności działania środka. Prócz używania depresatora musimy pamiętać o systematycznej wymianie filtru paliwa. Co zrobić, jeśli nic nie pomoże a mrozy unieruchomią diesla? Na drodze nic nie możemy zrobić. Samochód musimy doholować do ciepłego wnętrza i odczekać aż dodatnia temperatura „rozluźni” parafinę. Więcej na