Granit czy marmur – dowiedz się, który kamień lepiej sprawdza się przy wykonywaniu płyt nagrobnych

Śmierć to jedno z najsmutniejszych wydarzeń w rodzinie. Potrzeba naprawdę dużo czasu, by uporać się z odejściem rodzica, brata czy dziecka. Tak naprawdę nigdy nie można się z tym pogodzić, toteż należy choć zadbać o odpowiednie miejsce spoczynku dla zmarłej osoby, by zawsze móc pójść na cmentarz i uczcić pamięć o niej.

Jedną z podstawowych kwestii w trakcie zamawiania nagrobka jest dobór kamienia, z którego będzie robiona płyta. Do dwóch najczęściej wybieranych rodzajów należą granit i marmur. Który z nich wybrać?

nagrobek kamienny

Nagrobki granitowe są często wybierane, ponieważ to nad wyraz solidny materiał. Nie będą zagrażać mu niekorzystne warunki pogodowe, ani duży mróz, ani mocne słońce. Marmur nie sprawdzi się tak dobrze, jeśli nie będziemy pamiętać o jego konserwacji. Wymaga naprawdę dużo zachodu, aby zachować go w pożądanym stanie i przez lata wyglądał tak, jak powinien. Choć przeze wiele osób uznany jest za kamień luksusowy, to trzeba niemało działań, by tak się prezentował. Do tego cena granitu jest sporo niższa od marmuru, więc za dogodniejszą sumę dostaniemy znakomitej jakości kamień, jaki w nienaruszonym stanie będzie służyć latami. Z tej racji szczególną uwagę dobrze jest zwrócić na granit, chyba że będziemy mogli zajmować się marmurem albo wynajmiemy firmę, która będzie o niego w odpowiedni sposób dbać, gdy my nie będziemy mogli dotrzeć na cmentarz.

Więcej – galeria (www.galeriaoswietlenia.pl/80-lampy-do-salonu)

Jeżeli będziesz zamawiać nagrobki, wzory to też ważna kwestia, którą trzeba mieć na względzie. Pierwszym typem są nagrobki płaskie, zwykle stosowane na cmentarzach, na których brak już miejsca, by chować zmarłych. Dają swobodne przejścia między nagrobkami oraz umożliwiają w komfortowy sposób zapalić znicze oraz ułożyć bukiety. Nagrobki pionowe zaś używane były przede wszystkich w dawniejszych czasach, dla uczczenia pamięci weteranów wojennych.

Tak samo emocjonujące zagadnienia są opublikowane w podobnym serwisie. Jeżeli pragniesz je zgłębić – zobacz pod linkiem skleposwietlenie.pl, który jest tutaj.

Pozwalały na umieszczenie wyłącznie kluczowych informacji, lecz odznaczały się spośród innych swoją wysokością. Rodzajem godnym uwagi są również grobowce, niegdyś przeznaczone tylko dla zamożniejszych rodzin. Można w nich pochować więcej zmarłych. To, który typ nagrobka wybierzemy, jest uzależnione przede wszystkim od naszych funduszy. Najważniejsze jest jednak, byśmy mogli przy nim odwiedzać zmarłą osobę, przypominając sobie spędzone razem chwile.

Może Cię też zainteresować: