Jaki sposób prowadzenia książki PIR będzie dla nas odpowiedni?

Sposób prowadzenia księgowości to jedna z kluczowych decyzji jaką zobowiązany jest podjąć każdy właściciel firmy. Polskie przedsiębiorstwa mają do wyboru trzy warianty: skorzystanie z biura rachunkowego, samodzielne prowadzenie księgowości, lub zatrudnienie księgowego. jest uważnie zastanowić się nad każdą z tych opcji, aby wkrótce nie żałować podjętego wyboru.

W tej chwili

Spotkania biznesowe

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com

większość osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą oraz posiadających niewielkie firmy zatrudniające do kilku osób, decyduje się na biura rachunkowe. To właśnie one gwarantują maksymalny komfort a także oszczędność czasu i przy tym nerwów przy rozliczeniach . Kompetentne osoby posiadają ukończone szkoły, nierzadko wieloletnie doświadczenie i mogą pomóc w każdej sprawie formalnej, począwszy od prowadzenia podatku VAT, a skończywszy na bilansie całorocznym. Jest to bezpieczna propozycja dla firm, w których wymagane są bardziej skomplikowane rozliczenia.

Prowadzenie księgowości na własną rękę jest dostępne dla każdego przedsiębiorcy (nie wymaga określonego wykształcenia czy certyfikatu). Zwłaszcza, że w rachunkowości można wykorzystywać specjalne programy umożliwiające nietrudne prowadzenie rozliczeń. Dwie podstawowe zalety takiego rozwiązania to: pełna wiedza o finansach własnej firmy a także ograniczenie kosztów centrum podatkowe. Należy jednak wziąć pod uwagę tempo zmieniających się przepisów. Czy podołamy tak odpowiedzialnemu zadaniu?

Zatrudnienie księgowej daje bezpieczeństwo, co do tego, że nasze księgi rachunkowe prowadzone są prawidłowo. W tym modelu odrębny pracownik prowadzi dział finansowy, w związku z czym przedsiębiorca nie musi poświęcać na to czasu.

To rozwiązanie stosowane w sytuacjach gdy firma jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości, oraz zatrudnia pracowników, z czym wiąże się wiele obowiązków. Powierzenie kwestii finansowo-księgowych czy pracowniczych podmiotowi zewnętrznemu lub księgowej, odciąża nas – właścicieli od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa.