Jakich haseł prawdopodobnie nigdy nie używa kobieta, a jakich mężczyzna?

Współcześnie dużo wspomina się o równouprawnieniu. Płeć żeńska podejmują się męskich zawodów, w pracy walczą o takie samo traktowanie z mężczyznami. Panowie powoli przestają walczyć z wizerunkiem twardego mężczyzny, który nie powinien wziąć urlop ojcowski, bo musi zarabiać na byt rodziny. Istnieją jednakże pewne kody i wyrazy, które są specyficzne dla konkretnej płci.

Wpisując w wyszukiwarkę internetową takie hasła, jak np. kompresory śrubowe, instalacje pneumatyczne i kompresory powietrza, a później klikając grafikę zobaczymy wiele obrazków nieznanych dużej części osób urządzeń. Gdy obejrzymy całą galerię to zawsze ujrzymy jakąś fotografię przedstawiająca mężczyznę, który dane urządzenie obsługuje.

Czy ta tematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę kardiomiopatia rozstrzeniowa, która odnosi się do omawianej sprawy, więc na pewno także Cię zaintryguje.

Nie wynika to tylko z uprzedzeń do kobiet. Są to fachowe nazwy, którymi kobiety się nie zajmują.

sprężarka powietrza

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Być może większość z nich nie tylko nie wie, jak obsługiwać takie urządzenia lub peleciarki jak one wyglądają, ale przede wszystkim nigdy wcześniej nie słyszała takich nazw. Mało która pani potrafi wyjaśnić profesjonalnie z czego wykonane są instalacje pneumatyczne. Identyczna sytuacja jest,kiedy zapyta się ją o działanie sprężarki powietrza. Sprężarki śrubowe kojarzą się płci żeńskiej jedynie ze śrubkami, z którymi to ich design nie ma nic wspólnego. Podobna sytuacja zauważalna jest u mężczyzn. Wyraz zalotka nasuwa im obraz przedstawiający narzędzie do tortur. O kolorze kobaltowym prawdopodobnie nigdy nie słyszeli, lecz, gdy tylko zobaczą jakąś rzecz w takim odcieniu, zawsze nazwą to niebieskim. Wszystkie torebki to po prostu torebki, a kopertówka to coś, co kojarzy się z pocztą.

Dla mężczyzn także lakier to, prawdopodobnie roztwór, który pokrywa ich płot, a nie płyn do paznokci.
Oczywiście istnieją wyjątki zarówno pań, jak i mężczyzn, które doskonale poruszają się po słownictwie typowym dla płci przeciwnej. Są panie, które zajmują się fachowo instalacją pneumatyczną, jak i mężczyźni będący makijażystami. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje pewien rodzaj słownictwa, który kojarzy się najczęściej tylko z jedną płcią i, przy którym powiemy, że „mężczyzna/kobieta nie zna takich haseł”. Więcej na