Skąd wziąć finanse na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Przez wzgląd na zastaną sytuację na rynku pracy – spore bezrobocie oraz nieatrakcyjne zarobki – wiele osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Większość branż wymaga kupienia profesjonalnego wyposażenia, warto mieć też środki na zamówienie strony internetowej, czy rozreklamowanie firmy. Skąd wziąć na to wszystko gotówkę?

Dotacja z UE
Wbrew powszechnej opinii, dzisiejszy początkujący przedsiębiorca ma znacznie ułatwiony start w porównaniu do osób, które otwierały firmę kilkanaście lat temu. Obecnie dostępne są przecież środki unijne dla małych firm, można także starać się o kredyt gotówkowy, lub kredyt hipoteczny.

Nim jednak zdecydujemy się na wsparcie finansowe, trzeba zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. W przypadku dofinansowań unijnych należy wiedzieć, iż w celu starania się o dofinansowanie, trzeba opracować naprawdę porządny biznesplan. Niektóre typy działalności gospodarczej są wyłączone z programów unijnych, dlatego należy upewnić się, czy wybrana przez nas specyfika firmy odpowiada wymogom formalnym. Czytaj też .

Przyjmując pieniądze z Unii, zobowiązujemy się prowadzić działalność przez co najmniej rok. Jeżeli przed upływem 12 miesięcy firma przestanie funkcjonować, będziemy zmuszeni zwrócić pozyskane środki. Kredyt hipoteczny to dobfirm (polecamy sprawdź stronę)wiązanie kiedy dysponujemy jakąś nieruchomością. Kiedyś musiałaby to być nieruchomość, związana ściśle z prowadzoną firmą, dziś coraz więcej instytucji kredytowych udostępnia tego typu kredyty (kredyty inwestycyjne dla małych firm) właściwie na dowolnie wybrany cel (więcej informacji).

Kredyt gotówkowy to najczęściej najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Tego typu pożyczki mają wysokie oprocentowanie, a kwota, jaką możemy pozyskać, jest w znacznym stopniu ograniczona. Funkcjonują jednak specjalne kredyty gotówkowe dla przedsiębiorców. Wyróżniają się one lepszymi warunkami i nierzadko stają się najłatwiejszym sposobem na to, żeby zaistnieć na rynku. (dowiedz się więcej)

Bez względu na to, czy zechcemy zdobyć środki unijne dla małych firm, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy w banku, musimy liczyć się z tym, że czeka nas trochę załatwiania. Przygotujmy się na to i rozpocznijmy starania o dofinansowanie odpowiednio wcześnie, tak, żeby w ustalonym terminie firma mogła zacząć funkcjonować.