Technologia rewolucjonizuje życie

Technologia zmienia nasze funkcjonowanie i ani na trochę nie umożliwia o sobie zapomnieć. Towarzyszy nam coraz częściej doprowadzając do sytuacji, iż czasem nie można sobie wyobrazić codziennie działanie bez jej ulepszeń.

Technologia kojarzy się z jednej strony, z dogodnościami, ponieważ ułatwia nam życie, z drugiej natomiast, z trudnościami, bo coś świeżego to problem, to nauka na nowo, to zagadnienia, jakich nie rozumiemy. No więc, jak to jest z tą technologią, pomaga czy nie?

Z technologią jest jak z każdym przedmiotem, który projektowany jest, by czynić życie lepszym i bardziej komfortowym, jednakowoż niekiedy to życie samowolnie utrudnia. Przykład. W dawnych czasach można było w sklepie płacić jedynie pieniędzmi, a raptownie pojawiły się do obiegu karty płatnicze. Wielu sprzedawców na taki stan rzeczy zareagowało z opanowaniem, przyznając, że ich to nie dotyczy.

Zabawki Hot Wheels

Autor: Hazwan Norizan
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie jednakowoż dostrzegamy, w jakim kierunku to poszło: brak płatności kartą to często stracony klient. Zwłaszcza jest to widoczne w wielkich ośrodkach miejskich, w których poza miejscowymi zakupy robią przyjezdni, pracownicy na kontrakcie, zwiedzający czy studenci, dla nich płatność kartą to coś na porządku dziennym. Gdy nie ma tej możliwości odchodzą do konkurencji.

W takim przypadku rozwój technologii należy nazwać zbawieniem (nie musimy bowiem nosić przy sobie zbyt dużej gotówki), jak i męczarnia (dla ekspedientów starszych rocznikiem, którzy nie do końca mogą się przyzwyczaić do płacenia kartą). Technologia (zobacz c-l.pl/kategoria-produktu/technologie-prozniowe/) w takim razie wspomaga, ułatwia życia, lecz też również je utrudnia. Osoby, które są przystosowanie do tradycyjnych metod pracy nagle rzucane są na głęboką wodę i przymuszane, ażeby błyskawicznie nauczyć się pływać.

Rozumiejąc tego typu minusy rozwoju technologii trzeba jednak przyznać, że jest więcej plusów, i to w większości sytuacji, nie jest istotne czy mówimy o nowatorskich aplikacjach czy o hydrografice, w każdej z tych dziedzin technologia odkrywa nowe lądy, tworzy nową rzeczywistość, która pcha nas do przodu, pozwala nam się rozwijać w przeróżnych dziedzinach. Jednocześnie trzeba rozumieć obawy, jakie zawsze się pojawiają, gdy pojawia się coś nieznanego. To normalne, lecz to także ukazuje, że wszelkie zmiany technologiczne powinny być wprowadzane z poszanowaniem praw każdego człowieka.