Rodzaje wag wykorzystywanych w zastosowaniach domowych i komercyjnych, krótka charakterystyka ich parametrów.

Wagi są jednymi z najczęściej używanych przyrządów do pomiarów i w życiu codziennym, i w różnych rodzajach przemysłu. Ich podstawowym zadaniem jest zmierzenie ciężaru materiałów z wyznaczoną precyzją. Wagi produkowane są w bardzo dużej liczbie odmian i rozmiarów, począwszy od niewielkich i dokładnych wag laboratoryjnych, a kończąc na ogromnych wagach do ważenia ciężarówek. Klasa dokładności wagi zależy od jej wielkości, lecz także zastosowania.

Autor: Beurer

Wagi kuchenne mogą mieć większą tolerancję, a tak samo duża waga apteczna musi być znacznie dokładniejsza i precyzyjniejsza. Parametry te będą też mieć bardzo duży wpływ na cenę, o ile zwykłą kuchenną wagę zakupić już można za kilkanaście złotych, to zaawansowana waga używana w laboratorium będzie kosztowała kilkadziesiąt razy więcej.

Kliknij tu oraz zdobądź więcej informacji na rozpatrywany tutaj temat. Te wiadomości również wpadną Ci w oko, więc nie zastanawiaj się długo, tylko przestudiuj to zagadnienie.

Każda z branż używająca intensywnie wag dorobiła się swoich dedykowanych wersji, dokładnie spełniających wymagania oraz potrzeby pracowników. Zobacz więcej: click.

Duża precyzja pomiarów na pewno będzie niezbędna w przemyśle farmaceutycznym. Przy produkcji leków nie ma miejsca na żaden błąd, bo przecież chodzi o ludzkie zdrowie. Z tego też powodu wagi apteczne spełniają wyśrubowane normy dotyczące dokładności i stabilności wyników. Jeszcze do niedawna aptekarze wykorzystywali szalkowe wersje wag, które miały jednak sporo wad. Dzisiaj ta grupa użytkowników wykorzystuje elektroniczne modele o odpowiedniej dokładności pomiarów, przez co ich praca stała się znacznie wygodniejsza. Po tak samo dokładne wagi sięgają też jubilerzy – w ich sytuacji precyzja ważenia również będzie miała duże znaczenie.

sprawdzanie wagi

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Wagi jubilerskie również przeważnie występują dzisiaj w wersjach elektronicznych – pełna oferta. Posiadają one dużo przydatnych w tej dziedzinie funkcjonalności, przykładowo takich jak obliczanie gęstości albo liczenie sztuk takich samych przedmiotów, co bardzo przydaje się w codziennej pracy jubilerów. W różnych zastosowaniach stosowane są również inne rodzaje i odmiany wag, a ich parametry będą zależeć od wymagań użytkujących.