Klient – nasz pan

W handlu najważniejsza jest obsługa klienta na najwyższym poziomie. Nie bez powodu mówi się w tej branży, że „klient- nasz pan”. To przecież zdanie klienta jest dla handlowców najważniejsze.

Stąd też wszyscy właściciele przeróżnych sklepów bardzo się starają, by w ich punktach jakość obsługi klienta była idealna.

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Bez wątpienia, każdy, kto codziennej ma do czynienia z różnymi klientami, zdaje sobie sprawę z tego doskonale, co to znaczyć nie spełnić jego potrzeb. Wyprowadzony z równowagi klient wszczyna kłótnie, grozi pracownikom oddziału albo przyrzeka, że wszystko powie kierownictwu. Zazwyczaj tego typu zachowania następują jednocześnie. Aby uchronić się od takich przykrych sytuacji, należy szkolić swoich pracowników jak obsługiwać klienta. Każda branża jest specyficzna i potrzebuje zupełnie odmiennego podejścia do klienta. Jeżeli jednak mówimy o punkcie usługowym, to istnieje do wykorzystania dużo metod, którymi możemy zyskać przychylność klienta.

Właściciel sklepu dla własnego dobra musi wdrożyć w swej sieci obowiązkowy wzorzec obsługi klienta. Z kolei dla pracowników powinna to być swoista święta księga.

kolejka w sklepie

Autor: Beverley Goodwin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to plan, który omawia krok po kroku kolejne etapy obsługi. Należy tam umieścić dużo prawdopodobnych sytuacji, które mogą się przydarzyć w sklepie. Jednak jest to tylko wzór, na którym pracownik powinien samodzielnie wypracować oryginalny sposób obsługi.

Aby zweryfikować, czy nasi sprzedawcy przestrzegają obowiązujących standardów, istnieje dużo narzędzi marketingowych. Najskuteczniejszym z nich jest tajemniczy klient.

Jeżeli zaciekawił Cię opisywany artykuł, zobacz jeszcze ten link. To bez wątpienia ta treść (https://pieczatki.pl/wzory-odbic/), na której odnajdziesz podobne informacje!

Jest to osoba, którą podstawia kierownictwo. Nawiedza ona wybrane sklepy, gdzie zachowuje się jak typowy klient (zobacz mystery shopping) oraz działa zgodnie z góry ustalonymi wytycznymi.

Zazwyczaj ma ze sobą ankietę, którą następnie, w zależności od standardu obsługi, zapełnia. Dla szefów sieci jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak zachowują się ich pracownicy. To też moment, aby zastanowić się nad najczęściej popełnianymi błędami, po to, by je wyeliminować w najbliższej przyszłości.