Podatki, świadczenia dla pracowników, obsługa biura – czyli ile kosztuje nas utrzymywanie działalności gospodarczej co miesiąc

Każdy, kto myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej powinien pamiętać, że wymaga ona poniesienia określonych kosztów. Niemniej współcześnie istnieje wiele możliwości pozwalających na obniżenie tych kosztów. Ile kosztuje nas prowadzenie działalności gospodarczej miesięcznie i w jaki sposób można zredukować te koszty? To pytanie zadaje sobie zwłaszcza każdy początkujący przedsiębiorca, dlatego warto znać odpowiedź.

wynagrodzenie

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsze koszty prowadzenia działalności dotyczą między innymi odprowadzania podatku do US oraz składek do ZUS. Ponadto kosztowna jest obsługa prowadzenia firmy i wynagrodzenia dla ewentualnych pracowników. Te ostatnie nie mogą być mniejsze niż minimalna płaca ustalona przez rząd. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, żeminimalne wynagrodzenie w 2015r. ciekawostka będzie wyższe niż w roku bieżącym i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów będzie wynosić 1750 zł brutto (obecnie jest to 1680 zł brutto).

Jak już wspomniano, znaczny odsetek wydatków jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej stanowią składki na ubezpieczenia społeczne – hiperłącze. Należy jednak wiedzieć, że ich wysokość przez pierwsze 2 lata istnienia działalności jest niższa i wynosi mniej niż 500 zł za miesiąc. Składki ZUS dla przedsiębiorców znacznie więcej odnajdziesz na tej stronie można poza tym odliczyć od podatku. Dlatego płacąc preferencyjną stawkę za ubezpieczenia ubezpieczenie ocs przez pierwsze 2 lata w wysokości 450 zł rzeczywisty koszt, który będziemy musieli ponieść to około 170 zł na miesiąc, jako że składki można odliczyć od podstawy podatkowej.

wynagrodzenie

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna, prowadząc przedsiębiorstwo powinniśmy się liczyć również z kosztami jej prowadzenia – chodzi w szczególności o utrzymywanie biura oraz opłaty na obsługę księgową. Aczkolwiek w aktualnych czasach mamy możliwość znacznego obniżenia tych kosztów, choćby przez możliwość ”zaistnienia” biznesu w sieci. Możemy przykładowo skorzystać z wirtualnego biura, dzięki czemu nie będzie trzeba wynajmować standardowego biura i płacić za niego comiesięcznego czynszu. Tak samo można skorzystać z internetowej księgowości, która kosztuje o wiele mniej niż tradycyjna księgowość. Możliwości jest więc sporo, należy jedynie dobrze rozeznać się na rynku i poznać obowiązujące aktualnie przepisy.