Jak toczyło się życie, gdy nie było sieci internetowej? Jak sobie radzili wtedy ludzie? Jak załatwiali sprawy?

Wielu młodych ludzi próbuje się dowiedzieć, jak kiedyś było bez Internetu? No jak to było? Jak poznawali się ludzie, jak znajdowali niezbędne informacje, jak robili wszystko inne, co współcześnie zwykliśmy robić dzięki Internetowi?

Te nie lada interesujące kwestie nie da się tak po prostu opisać w jednym zdaniu, bo życie było wtedy inne, inne czasy, zupełnie odmienne doświadczenie ludzi. Zyją jeszcze ludzie, którzy nie korzystają z internetu, to może ich zapytać?

Samochód Volkswagen

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej nie korzystają z Internetu ci najstarsi, Ci, którzy przyszli na świat w zupełnie innych czasach i którym nie jest do szczęścia potrzebny Internet i komputer. Co więcej, wielu z tych ludzi nie ma kontaktu z komputerem, po prostu, podobnie, jak (przeczytaj więcej tutaj) dla nas maszyna do pisania jest czymś niespotykanym, tak dla nich komputer, a co dopiero laptop to naprawdę dziwaczne przedmioty. Zresztą, nie trzeba patrzeć tak daleko. Pokolenie ludzi urodzonych w połowie poprzedniego stulecia raczej nie rozumie tematu, a jak już, to najczęściej z przymusu, bo na przykład trzeba korzystać z neta w pracy.

Większość młodych ludzi nie może pojąć, jak to się dzieje, jak kiedyś poszukiwano na przykład auto złomu w Krośnie czy auto złomu w Lublinie, a jak ktoś chciał to zrobić w Bydgoszczy, to co robił? Teraz wpisujesz w wyszukiwarkę auto złom Wrocław i coś znajdziemy, a wtedy jak to było, no jak? A jak szukało się książek, ogłoszeń o wydarzeniach? Odpowiedzi na to pytanie nie ma, a raczej jest, ale pewnie mało satysfakcjonująca dla wielu: po prostu kiedyś się o tym nie myślało. Żyje się i dostosowuje do panujących warunków, radzi sobie i nie myśli, że może być lepiej czy gorzej.

Jest jak jest, w każdych czasach i okolicznościach można przystosować się do życia, nie warto się zastanawiać, jak można było funkcjonować kiedyś tam, bo to pytanie wymyka się logicznej zasadzie, że nie sposób przyłożyć dwóch okresów, by je porównać. Nie da się ich po prostu porównać, podobnie jak każde życie jest wyjątkowe i każdy przeżywa je na własny sposób. A to powoduje czasami problemy. Polecamy złomowanie pojazdów kraków. Skoro każdy odbiera życie na własny sposób, to nigdy nie zrozumiemy siebie nawzajem…? Nie, może nie jest tak źle, to zresztą temat na inny artykuł.