To ważne żebyś zastanowił się przed wyborem kierunku studiów

Każdy, kto skończył niedawno studia jest teraz w nieco innej rzeczywistości. Oto po dwudziestu czterech latach życia beztroskiego, kiedy rodzice nas utrzymywali, okazało się, że posiłki same nie pojawiają się na stole, że papier toaletowy nie jest w stałym wyposażeniu łazienki, że za wodę należy płacić, tak jak za mieszkanie i resztę rzeczy, o jakich wielu młodych ludzi do tej pory nie myślało.

studia
Naturalnie to nie do końca prawda. W dzisiejszych czasach większość młodych ludzi pracuje już na studiach. Chodzą do pracy (zobacz emerytury pomostowe) wieczorami, aby mieć możliwość opłacić stancję, w dodatku koniecznym jest się dużo uczyć, a jeszcze w tym wszystkim warto znaleźć czas na jakąś zabawę.

Zdarzają się jednak także tacy, którzy przez całe studia balują i udaje im się jakoś przejść przez sesję a kiedy skończą już uczelnię są w ciężkim szoku, że trzeba iść do pracy, cały świat wywala im się do góry nogami.

Otrzymanie pracy nawet z dyplomem wyższej uczelni stało się teraz dość trudne. Naturalnie jeśli ktoś ukończył bardzo dobry kierunek i dobrze się uczył, ma na swoim koncie sukcesy i praktyki w zawodzie, nie będzie miał problemów. Na ogół jedna młodzi ludzie tracą dużo czasu na studiach, zamiast zakuwać i szukać praktyk, wolą imprezować. Jest to zapewne też wynik tego, że na dzień dzisiejszy na studia dostają się właściwie wszyscy. Jest bardzo dużo uczelni, również tych o niezbyt wysokim poziomie edukacji, często płatnych, które zarabiają na tym, że dzisiaj studia są podstawowym właściwie wykształceniem. Więcej na

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Tego typu osoby często po zdaniu wszystkich egzaminów nie pracują w zawodzie, pracują w nisko płatnych sektorach. Odpowiedzialne i wartościowe zawody jak na przykład praca automatyk wymagają wyjątkowej znajomości tematu, wykształcenia i wiedzy, kto jej nie posiadł podczas studiów, będzie zmuszony się namęczyć, żeby dostać opłacalną posadę. Przeglądając ogłoszenia praca tychy, czy nawet innych większych regionów, okazuje się, że dużo mniej jest ogłoszeń na stanowiska prestiżowe. Zazwyczaj oferty takie tyczą tak zwanych prac prostych, ale niestety również mniej płatnych.

Warto podejmując studia pomyśleć o tym, jak wygląda sytuacja na rynku pracy oraz na ile sami jesteśmy w stanie się zmobilizować do nauki. Niekiedy zamiast zajmować komuś miejsce na studiach warto pomyśleć o znalezieniu pracy adekwatnej, jaką będziemy wykonywać na pięć lat, nie marnując czasu na obijanie się, jeśli nie mamy zamiaru odnieść na studiach sukcesu, a przynajmniej o niego powalczyć.