Opony od kuchni: czyli w jaki sposób dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozszyfrować skomplikowane symbole na oponach.

Każdy kierowca jest świadomy, że wybór sprawdzonych opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe kontra opony letnie.Opony zimowe a opony letnie – pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem opon. Jak sama nazwa mówi, ogumienie zimowe stosuje się w okresie zimowym, natomiast ogumienie letnie w lecie. A więc dwa razy w roku powinno się pamiętać o wymianie opon. Niektórzy jeżdżą przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, jednak nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Doskonale sprawdzają się na ośnieżonej i śliskiej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony – opinie na nasz temat – Kormoran , są zbudowane w taki sposób, by podczas jazdy rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Ponadto opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W odróżnieniu od opon używanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w trakcie jazdy. Opony letnie są przeznaczone do stosowania głównie na suchych nawierzchniach. Dlatego – w odróżnieniu do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków i nacięć, przez co zdecydowanie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie oponJeśli jesteś kierowcą na pewno zastanawiałeś się niejednokrotnie nad zagadkowymi oznaczeniami znajdującymi się na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

w jaki sposób rozszyfrować oznaczenie opon?Jeżeli kupujesz opony do samochodu, obligatoryjnie powinieneś znać specjalne symbole, dzięki którym będziesz mógł nabyć odpowiedni produkt. By uprościć Ci zakup opon, pokażemy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, umiejscowionymi zawsze na ogumieniu.

Co nam mówią konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które planujesz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber czy też opony Kormoran – musisz poznać rozmiar i datę produkcji ogumienia. Tak samo ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza wskazaną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, iż opona posiada europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia znajdziemy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w dobrym sklepie, możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na