Opony na każdy czas

Zwykło się akceptować, iż wszelacy eksperci przypominają o zmianie opon w okresie zimowym, jednak rzadko kiedy ma to miejsce w czasie letnim. Należy jednak pamiętać, że jest to ważny punkt dbania o swój samochód i bardzo mocno łączy się on z poczuciem bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że jazda po asfalcie w zimowych oponach w zbyt wysokiej temperaturze jest zagrożeniem nie tylko dla kół samochodu, ale także dla nas samych. To temperatura wyznacza okres, w którym trzeba udać się do warsztatu, bądź samemu wykonać czynność zmiany ogumienia. 7 – 10 stopni Celsjusza to wystarczająco dużo na dokonanie wymiany. Warto obserwować pogodę i samemu wyciągać wnioski, bowiem ze zmianą ogumienia nie warto czekać na ostatnią chwilę. W dalekie podróże warto zabrać ze sobą koła zapasowe, a to z tego powodu, że nigdy nie wiadomo czy opony naszego samochodu wytrzymają ekstremalne warunki i czy nie przydarzy się cos, czego nikt by się nie spodziewał. Warto zatem zaopatrzyć się w dodatkowy, sprawny i niezawodny sprzęt. Podczas użytkowania ogumienia, trzeba kontrolować jego stan fizyczny i dowiedzieć się od fachowca, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Sami upewnijmy się ile lat ma używany sprzęt i czy jego przydatność do użytkowania już nie minęła. Już 7-8 lat to wystarczający czas by zmienić opony. Czasem sam ich wygląd wiele zdradza i sprawia, że nie chcemy dalej ich eksploatować. Tego typu zachowanie jest uzasadnione, gdyż, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ostrożności nigdy za wiele. Ogumienie, jako jedyna część samochodu, styka się z podłożem, dlatego tak ważne jest utrzymywanie go w dobrym stanie. Kontrola jego stanu to dobry pomysł, który zaoszczędzi nam niespodziewanych kłopotów i dodatkowych wizyt u wulkanizatora. Kiedy jednak warto wybrać się do wulkanizatora? Zapewne wtedy, gdy nasze opony są wybrzuszone czy na jakikolwiek inny sposób zniekształcone.

Masz jeszcze minutę? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do nowej strony, gdzie przygotowaliśmy atrakcyjne artykuły – wejdź w link do wpisu.

Jeśli przebieg samochodu jest bardzo duży również warto zastanowić się nad dodatkową kontrolą. Nie zawsze nasza intuicja jest jednak dobra, dlatego najlepszą decyzją na przyszłość jest niezapominanie o kontrolach okresowych naszego samochodu i czujności względem stanu opon, ale nie tylko, bowiem wszystkie elementy czterokołowca maja decydujący wpływ na komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Dobrze dobrane opony to inwestycja, nad którą warto się zastanowić, ponieważ od niej zależy komfort jazdy i to ona sprawia, że jesteśmy na drodze przykładem godnym naśladowania. Im więcej świadomości w doborze i użytkowaniu opon, tym lepiej dla nas wszystkich.