Czym rzeczywiście zajmuje się aktuariusz i z jakiego względu ten zawód odznacza się tak dużym zainteresowaniem?

Obecnie, lista zawodów, które rzeczywiście mogą zagwarantować satysfakcjonujące zarobki, nie jest długa. Młodzi Polacy mają z reguły problem z wybraniem profesji, która będzie nie tylko zgodna z ich zainteresowaniami i predyspozycjami, ale zapewni im również świetlaną przyszłość, w której nie będą musieli martwić się o pieniądze. Interesującą profesją jest na przykład aktuariusz. Czym zajmuje się taki specjalista? Czy jego zarobki naprawdę są wystarczająco wysokie?

Księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Fachowcy tego pokroju zajmują się obliczaniem ryzyka, jakie wynika z prowadzonych projektów finansowych.

Interesujący tekst? Miło nam to słyszeć. Od razu gorąco zapraszamy na (http://www.secretclient.com/tajemniczy-klient/) naszą nową witrynę, na której znajdziesz sporo dodatkowych wątków.

Najbardziej konieczne są takie obliczenia w przypadku projektów o charakterze długoterminowych bądź tych, które faktycznie są związane ze znacznym ryzykiem. Aktuariusze są najmowani głównie w branżach ubezpieczeniowych, szczególnie, że dziś ubezpieczenia odznaczają się dużym zainteresowaniem, a ubezpieczyciele starają się wprowadzać na rynek następne produkty, jakie są w stanie zainteresować klientów.

Aktuariusze wyceniają na przykład odpowiednią wysokość uiszczanych przez klienta składek, tak by były one w stanie pokryć wszystkie świadczenia, jakie są mu wypłacane albo kalkulują wartość określonej firmy. W dodatku, specjalnością aktuariuszy jest wycena rezerw (serwis www). W Polsce podobna wycena jest prowadzona zazwyczaj w celu wykonania odpowiednich planów emerytalnych, jako że emerytury przekazywane są ze składek wpłacanych przez osoby aktywne zawodowo. Trzeba jednakże pamiętać, że droga do bycia pełnoprawnym aktuariuszem jest naprawdę długa, wobec tego jest to zawód nadzwyczaj wymagający. Rzecz jasna, należy zdać specjalny egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, który obejmuje zadania matematyczne, statystyczne i związane z prawdopodobieństwem. Dodatkowo, kandydat nie może być karany w odniesieniu do tych przestępstw, jakie odnosiłyby się do wiarygodności dokumentów. Potrzebny jest też trwający dwa lata staż, jaki jest prowadzony pod okiem certyfikowanego aktuariusza. Tego rodzaju wymagania są konieczne ze względu na specyfikę profesji.

Czy aktuariuszom grozi bezrobocie? Jest ich na tyle mało, że profesjonaliści nie mają żadnych problemów z otrzymaniem odpowiedniego zatrudnienia, zwłaszcza, że towarzystwo ubezpieczeniowe jest zmuszone do zatrudnienia akcjonariusza.