Czym właściwie jest PR?

Branża reklamowa narodziła się kilkadziesiąt lat temu, teraz cieszy się największym zainteresowaniem. Mimo to ciągle wiedza zwyczajnych ludzi o tej dziedzinie jest słaba. Ludzie nie wiedzą, czym tak w sumie zajmuje się agencja public relations. Wielu łączy pojęcie public relations z normalną reklamą, lub, co jest straszne, z działaniami propagandowymi.

Spotkania biznesowe

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com

Głównym zadaniem, jakie wykonuje każda agencja public relations, jest wykreowanie więzi pomiędzy konkretnym podmiotem (np. marką) a publicznością (na przykład konsumentami). Należy pamiętać, że normalny komunikat marketingowy jest komunikowaniem się jednostronnym. Marka albo partia polityczna tworzą reklamę, a społeczeństwo ją „odbiera”. Nie funkcjonuje w tym przykładzie komunikacja obustronna. Fundamentalnym aspektem PR zaś jest właśnie śledzenie komunikatów odbiorców i reagowanie. Zadania, jakie bierze na siebie agencja public relations, mają jeden naczelny cel – tworzenie wizerunku przedsiębiorstwa poprzez prowadzenie efektywnej i dobrej relacji z odbiorcami (klientami itd.).

W teraźniejszym świecie ekonomicznym i politycznym agencja PR, m.in. jest konieczna jak tlen.

Zobacz, w tym serwisie jest bez wątpienia świeża publikacja (https://visaandwork.com/szkolenia-dla-pracodawcow/), która na pewno Cię bardzo zaciekawi! Odnajdziesz w tamtym miejscu wiele ciekawych informacji.

Konsumenci komunikatów marketingowych pragną utrzymywać relacje z firmą. Jest to wynik olbrzymiej popularności cyberprzestrzeni oraz serwisów social media. Użytkownicy wiedzą, że mogą nieustannie komentować decyzje wszelkich podmiotów i pragną, żeby ich oceny były zauważane. Żadna marka, która puszcza mimo uszu oceny swoich klientów, wyrażane dzięki internetowi, nie utrzyma się na obecnym rynku.

Działalności gospodarcze i podmioty polityczne doskonale o tym wiedzą i dlatego wynajmują doradców od piaru, których funkcją jest śledzenie przekazów zwrotnych i adekwatne reagowanie. Poza tym zadaniem piarowców jest też aktywne kreowanie i umacnianie relacji marka-klient poprzez oferowanie ciekawych konkursów, modyfikowanie oferty do wymagań i działalność charytatywną.